Ankara'daki bir kamu kurumu sosyal tesislerinin mutfaklarında çalışan aşçıların gıda güvenliği konusunda bilgi, tutum ve davranışları
Knowledge, attitude and behaviours of food safety amongst cooks working in the kitchens of A public institution's social facilities in Ankara
  1. Tez No: 635475
  2. Yazar: ÇAĞATAY ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM ÇÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Epidemiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Ankara'daki Bir Kamu Kurumu Sosyal Tesislerinin Mutfaklarında Çalışan Aşçıların Gıda Güvenliği Konusunda Bilgi, Tutum ve Davranışları Gıda güvenliği konusuna verilen önem giderek artmakta ve bu konuda elde edilen istatistikler ile gıda kaynaklı sorunların nedenleri araştırılmakta ve bu sorunlara çözüm önerileri getirmek için küresel ve bölgesel çapta çalışmalar yürütülmektedir. Gıda üretim zincirinde önemli bir halkayı oluşturan mutfak çalışanlarının gıda güvenliği uygulamalarında önemli bir yeri vardır. Bu çalışmanın amacı, Ankara'daki bir kamu kurumu sosyal tesislerinin mutfaklarında çalışan aşçıların gıda güvenliği bilgi, tutum ve davranışlarının belirlenmesidir. Araştırmanın evrenini, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Ankara'da bulunan büyük çaplı 6 sosyal tesisinin mutfaklarında çalışan toplam 147 aşçı oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu aracılığıyla yüz yüze görüşme yöntemi ile elde edilmiş, örneklem alınmayıp evrenin tamamına ulaşılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 10.0 paket programı kullanılmıştır. Veriler değerlendirilirken tanımlayıcı istatistikler (Sıklık, yüzde, ortalama ve ortanca vb.) kullanılmıştır. Ayrıca, bağımsız değişkenlere göre mutfak personelinin gıda güvenliği bilgi, tutum ve davranış düzeyleri arasındaki ilişkilerin saptanmasında uygun olan önemlilik testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Knowledge, Attitude and Behaviours of Food Safety Amongst Cooks Working in The Kitchens of A Public Institution' Social Facilities in Ankara The importance given to the issue of food safety is gradually increasing and the causes of food-related problems are investigated with the statistics obtained on this subject and global and regional studies are carried out to bring solutions to these problems. Kitchen workers, who form an important link in the food production chain, have an important place in food safety practices. The aim of this study is to determine the food safety knowledge, attitudes and behaviors of the cooks working in the kitchens of social facilities of a public institution in Ankara. The universe of the research consists of a total of 147 cooks working in the kitchens of 6 large-scale social facilities of the Turkish Armed Forces in Ankara. The data of the research was obtained through face-to-face interview method through the questionnaire prepared by the researcher, and the entire universe was reached by not taking the sample. SPSS 10.0 package program was used for data analysis. Descriptive statistics (Frequency, percentage, average and median etc.) were used while evaluating the data. In addition, according to the independent variables, appropriate significance tests were used to determine the relationships between the food safety knowledge, attitude and behavior levels of the kitchen staff.