İş hijyeni,iş güvenliği uygulamaları ve yem işletmesinde araştırılması
Occupational hygiene , occupational safety practices and research in A feed establishments
- Tez No: 635479
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAYRAM ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Dünya üzerinde her yıl çok sayıda insan, hijyen ve güvenlik önlemlerinin yeterli ölçüde alınmaması sebebiyle hayatını kaybetmekte ya da sakat kalmaktadır. İşletmelerde iş hijyeni ve iş güvenliği konusunda alınan önlemlerle birlikte yaşanan kazaların büyük çoğunluğu engellenmektedir. Bu çalışmanın amacı yem işletmelerinde iş hijyeni ve iş güvenliği uygulamalarını araştırmaktır. Çalışmada risk analizi yönteminden yararlanılmıştır. Yapılan araştırma neticesinde ulaşılan sonuçlara göre yem işletmelerinde iş hijyeni ve iş güvenliği konusunda çok sayıda tehlike kaynağı vardır. Ancak bu tehlike kaynaklarının alınacak önlemlerle kontrol altına alınabildiği belirlenmiştir. Çalışmada elde edilen sonuçlar, çalışanlara iş hijyeni ve iş güvenliği konusunda eğitim verilmesi gerektiğini göstermektedir. Çalışanlara tehlike kaynakları konusunda yeterince uyarıcı bilgi verilmediği, bunun da risk oluşturduğu ulaşılan sonuçlar arasındadır. İş hijyeni ve iş güvenliği konusunda kontrol önlemlerinin etkili bir biçimde uygulanması ve süreçlerde standart sağlanması durumunda iş hijyeni ve iş güvenliği risklerinin önlenmesi mümkündür.
Özet (Çeviri)
Many people around the world lose their lives or become disabled every year because of insufficient hygiene and safety measures. The majority of accidents are prevented with the precautions taken in the occupational hygiene and safety. The purpose of this study is to investigate occupational hygiene and occupational safety practices in feed businesses. Risk analysis method was used in this study. According to the results, there are many dangerous sources in the feed businesses regarding occupational hygiene and occupational safety. However, these sources of danger can be controlled by the measures. The results obtained in the study show that employees should be trained on occupational hygiene and safety. Besides, the employees are not given enough information about the dangerous sources and this poses a risk. It is possible to prevent occupational hygiene and occupational safety risks in case of effective implementation of control precautions on occupational hygiene and occupational safety and ensuring standardization in processes