Güzellik merkezlerinde iş sağlığı ve güvenliği yükümlülükleri
Graduate school of educational sciences
  1. Tez No: 388219
  2. Yazar: ZÜLAL ZEYNEP ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ODAMAN, YRD. DOÇ. DR. SİNAN MİTHAT MUHAMMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Giyim Endüstrisi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Education and Training, Clothing Industry, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Daha önce yürürlükte olan 4857 sayılı İş Kanununu“ İş Sağlığı ve Güvenliği”kapsamında yeterli olmayışı, Avrupa Birliği'nin 89/391 AET sayılı“Çevre Direktifi”doğrultusunda, 6331 sayılı kanunun çıkarılmasını zorunlu hâle getirmiştir. Bu kanunla, İş Sağlığı ve Güvenliğinin korunması, gözetilmesi ve güvence altına alınması anlamında, bir dizi yükümlülükler getirilmiştir. Bu çalışmada, özellikle“tehlikeli”sınıfta yer alan“Güzellik Salonları”ve aynı işlev ve tehlike sınıfında olan Kuaför Salonları'ndaki“İş Sağlığı ve Güvenliği Yükümlülükleri”, uygulamaları olası riskleri ve risk değerlendirmeleri ele alınmıştır. Bu çalışmanın genel amacı olan,“Güzellik Merkezlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yükümlülükleri”incelenerek, İzmir İl Merkezinde 92 adet anket uygulanarak, veriler toplanmış, SPSS 20 Paket Programı aracılığı ile analiz edilip, aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir: İzmir İl Merkezinde yapılan bu araştırma sonucunda, İş Sağlığı ve Güvenliği kültürünün tam olarak yerleşmediği, meslek hastalıkları, iş kazaları ve önlemleri ile ilgili bilgi düzeyinin düşük, ikaz ve uyarı levhalarının yetersiz olduğu, risk analizi konusunda yeterli bilgi düzeyi veya bilinçlenme olgusu oluşmadığı, acil durum eylem planlarının iyi ve yeterli olarak uygulanmadığı, iş hijyeni ve alet sterilizasyonu konularında tüm çalışanlardan olumlu yanıtlar alınmışsa da, bunun İş Sağlığı ve Güvenliği uygulamalarındaki yetersizlikten kaynaklandığı yargısına varılmıştır. 6331 Sayılı Kanun'un getirdiği İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ kavramı ile ilgili bilgiler ve algılama biçimi, işletmelerdeki uygulanabilirliği, işveren ve çalışanların konuya verdikleri önem, henüz yeterli düzeye ulaşmamıştır. Son zamanlarda ülkemizde yaşanan iş kazaları ve facialarına bakıldığında, konunun önemi bilinmekle birlikte, uygulanabilirlikten uzak olduğu görülmektedir. Çalışmamızda bu sonuçlar doğrultusunda, öneriler geliştirilmiştir. Anahtar Kelimeler : ĠĢ Sağlığı ve Güvenliği, ĠĢ Kazası, Meslek Hastalıkları, Risk,Tehlike
Özet (Çeviri)
LAW 6331 in accordance with the 89/391 EEC directives has been put into action in 2012 because of the insufficiency of the former LAW 4857 regarding Occupational Health and Safety. The series of obligations have been taken by the LAW 6331, considering observation and responsibility of the OCCUPATINAL HEALTH AND SAFETY. The main purpose in this study was the investigation of the extent the obligations of the Occupational Health and Safety were applied in Beauty Centers in İzmir. For this end, 92 questionaires were distributed in the enterprises in İzmir. The results of the questionaires were evaluated using the SPSS 20 Package Programme for statistical analysis. The following results were assessed regarding the comformation of the Occupational Health and Safety rules. Besides the deficiency in establishment of the concept of Occupational Health and Safety, it was observed that the level of the information about the work accidents, occupational diseases and their prevention were obviously low. Lack knowledge about“Risk Analyses”, Emergency Action Plans, Work Hygiene, Sterilization of Instruments and various Warning Signs in the centers were found to be insufficient. Although positive answers were obtained for some questions, regarded as lack of applications in the practise of Occupational Health of Safety. Unfortunately, it appears that the concept and the importance of the LAW 6331, in terms of Occupational Health and Safety has not achieved a sufficient level, as far as the applications in the enterprises of the employers and employees were concerned. The numbers of work accidents and the disasters related to work were experienced recently in spite of emphasis of the importance regarding the LAW 6331. A series of proposals and recommendations were made in accordance with these results. Key Words : Occupational Health and Safety, Industrial Accident (Work Accident), Occupational Disease, Risk and Hazard.