Bir imalat prosesinde altı sigma proje metodolojisinin uygulanması
Application of six sigma project methodology in a manufacturing process
  1. Tez No: 635484
  2. Yazar: EMRE PETEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇİĞDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Hızla gelişmekte olan çağımız dünyasında teknoloji, üretimin artması ile birlikte firmalar arası rekabette de tahmin edilenden fazla artış göstermiştir. Rekabet seviyesi yüksek olmaya devam ettiği sürece ürün geliştirme, imalat ve servis işletmelerinde etkinlik ve verimlilik konularındaki ihtiyaç artmaktadır. Ürün geliştiriciler ürün ne kadar karmaşık olursa olsun, en kısa zamanda ürünü ortaya çıkarma, imalat işletmeleri, az kaynakla üretim miktarını ve kaliteyi arttırma, maliyetleri azaltma, hizmet işletmeleri ise, çevrim zamanını azaltma ve müşteri memnuniyetini arttırma hedefi içindedirler. Artık günümüzde işletme başarısının anahtarı gerçek işi; rakiplerden olabildiğince daha güzel, randımanlı ve çabuk yapmaya çalışırken müşteri için en önemli konu olan kalite seviyesini yüksek tutabilmektir. Bu kapsamda, Japon şirketleri, 6 sigma adı verilen kalite felsefesini benimseterek dünyada rekabet gücünün arttırılması sağlanmıştır. Altı sigma yöntem biliminin amacı üretimde ve ölçüm tabanlı süreçlerde kusur ve hatanın nedeni bulunarak iyileştirilmesi ve sapmaların aza indirilerek ortadan kaldırılmasına ve beraberinde işlemlere ait maliyet düşürülerek verimliliğin arttırılması yönünde stratejilere sahip projelerin uygulanarak müşteri memnuniyetini arttırmaktır. Altı sigma istatistiksel düşünce sistemini temel alarak, uygulama süresince tanımlama, ölçme, analiz, iyileştirme ve kontrol adımlarının Sensitivity: Public sırasıyla uygulanarak istenen çıktının elde edilmesini sağlar. Bu çalışma ile altı sigma konusunda yapılan çalışmalar araştırılarak incelenmiş ve toplanan bu bilgilerle, ARÇELİK – LG – üretim klima fabrikasında deneysel bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışmada klima dış ünite sacların şekillendirilme süreci olan transfer baskı tezgahında çevrim süresinin iyileştirilmesi konusu ele alınmıştır. Altı sigma TÖAİK (DMAIC) etapları takip edilerek yapılan bu çalışmada, süreç haritalama diyagramları (SIPOC) ile tanımlama aşamasında pareto diyagramı, ölçüm aşamasında gage R&R çalışması analiz ve iyileştirme aşamasında normalite testi, varyansların eşitliği testi ve ANOVA testleri, kontrol fazında ise istatistiksel proses kontrol grafiği araçlarından yararlanılmıştır. Altı sigma araçları kullanılarak yapılan analizler ile çevrim süresinde meydana gelen kayıplar tespit edilmiş ve asıl hatalar üzerinde iyileştirmelerin yapılmasına çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rapidly developing technology in today's world, with the increase in production, competition among companies has increased more than ever. As long as the level of competition continues to be high, the need for efficiency and efficiency in product development, manufacturing and service businesses increases. No matter how complex the product is, product developers aim to expose the product as soon as possible, manufacturing enterprises, increase production quantity and quality with less resources, reduce costs, and service businesses aim to reduce cycle time and increase customer satisfaction. Nowadays the key to business success is the right job; The most important issue for the customer is to keep the quality level high while trying to make it faster, better and more efficient than the competitors. Within the scope of this subject, Japanese companies that have brought total quality practices to the world have adopted 6 sigma quality philosophy in order to increase their competitiveness. The aim of the six sigma methodology is to increase customer satisfaction by implementing projects with strategies to improve measurement-based processes and reduce deviations. Six sigma is based on statistical thinking system and provides the desired output during application by defining, measuring, analyzing, improving and controlling steps respectively. In the scope of this study, a sensitivity: Public literature search was made about 6 sigma and an experimental study was carried out in ARÇELİK - LG air conditioning factory with the accumulated knowledge. Improvement of cycle time in transfer press bench which is the forming process of working air conditioner outdoor unit sheets is discussed. In this study, following the DMAIC steps of six sigma, SIPOC diagrams, pareto diagram in the identification stage, gage R&R study in the measurement stage, normality test in analysis and improvement stage, test of equality of variance and ANOVA tests, statistical process control graph tools were used in the control phase. Analyzes using six sigma tools have been used to detect losses in cycle time and improve basic problems.