Türkiye'de belediyelerin yönetim ve örgüt yapılarındaki temel sorunları ile Kütahya Belediyesi uygulamalarındaki duruma ilişkin bir yapı modeli önerisi
- Tez No: 6355
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
ÖZET Çalışmamızda, yaşamımızda Önemli "bir yer tutarı,beledi- yeler konu olarak alınmıştır. Genel olarak belediyelerin yö~ netim ve örgüt yapıları, Belediye Kanunu ve uygulama arasın daki karşılaştırma, bunların teoriler ile karşılaştırmaları ve Kütahya Eelediyesindeki uygulama çalışmamışın temelini o- luşturmaktadır. Çalışmamızda öncelikle belediyeler tanıtılmış, örgüt kavramı, işletmecilik bilgisi ele alınarak belediyelerde bu kavramlar incelenmiştir. İkinci bölüm belediyelerin örgüt yapısı, görevleri ve organlarını içermektedir. Üçüncü bölümde, belediyede1 iletişim kavramı, dördüncü bölümde, belediyelerin yönetim yapısı ele alınmıştır. Beşinci bölüm, belediyelerde işgören politikası uygula malarıdır. Altıncı bölümde, Kütahya Belediyesinde uygulanan anket sonuçları, yedinci bölümde de bu bölüme kadar anlatılanlara göre bir öneri modeli geliştirmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the municipality which plays a great ro le in our everyday life. In general, the administrative and organizational structures of municipality; the compagision of the law of municipality and the practice; the coiaparision. j of the theorical approch to organization; theories and practi ce and the practice which is now on-going in Kütahya» Munici pality are the bases of my study. In the first part of this study, a brief explanation of municipality and the term organization are given and these terms are examined in municipality. In the. second part, the organizational structure of municipalties their duties and the organs of municipality are duscussed. In the third part, the communication which exist in municipality organization and in the fourth part the admi nistrative structure of municipality are examined. The fifth part of this study includes the personnel policy that takes place in municipality. In the sixth part, the result of questionaire which was applied in Kütahya Municipality is discussed. In the last past an organizational model is suggusted.