Diyabetli hastalarda bütünlük duygusu ile glisemik kontrol arasındaki ilişkiyi incelemek
The relationship between sense of coherence and glycemic control in diabetic patients'
  1. Tez No: 635512
  2. Yazar: LEVENT ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER HİCRAN MUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç:Diyabetesmellitus (DM), pankreastan insülin salgılanmasının yetersizliği yada mevcut insülinin etkili olmaması ile ilişkili olarak görülen kronik ve ciddi bir metabolik hastalıktır Diyabetin prevalansı gün geçtikçe artmakta ve global olarak bir halk sağlığı sorunu olarak kabul edilmektedir. Glisemik kontrolün optimal bir şekilde yapılması diyabet tedavi yönetiminin en önemli parçasıdır. Salutogenez kavramının diyabetli hastalarda araştırılmasına rağmen glisemik kontrol ile bütünlük duygusu arasındaki ilişkileri inceleyen çalışmaların sayısı kısıtlıdır. Bu çalışmada glisemik kontrolü olan ve olmayan hastalarda bütünlük duygusunu karşılaştırma amaçlanmıştır. Yöntem:Bu kesitsel çalışmaya Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Obezite polikliniğine başvuran Tip 2 Diyabet tanılı 30-50 yaş arası 319 hasta dahil edildi. Hastalar HbA1C düzeyine göre glisemik kontrolü olan ve olmayan olarak iki gruba ayrıldı. Çalışmaya alınan gönüllülere bilgilendirilmiş onam formu imzalatıldıktan sonra Bütünlük Duygusu Ölçeği (SOC), Beck Depresyon ve Anksiyete Ölçekleri uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Diabetes mellitus (DM) is a chronic and serious metabolic disease in the appearance associated with insufficient insulin secretion from the pancreas or efficacy of the current insulin. The prevalence of diabetes is increasing day by day and is considered as a public health problem globally.Doing the glycemic control optimally is the most important part of diabetes treatment management. Although the concept of salutogenesis has been studied in patients with diabetes, the number of studies examining the relationship between glycemic control and sense of integrity is limited. In this study, it was aimed to compare the sense of coherence in patients with and without glycemic control. Method: 319 patients, aged 30-50 years, diagnosed with Type 2 Diabetes, who applied to the Obesity Outpatient Clinic of Göztepe Training and Research Hospital were included in this cross-sectional study. The patients were divided into two groups with and without glycemic control according to HbA1C level. After the informed consent form was signed to the volunteers included in the study, the Sense of Coherence Scale (SOC), Beck Depression and Anxiety Scales were applied.