Diyabetik böbrek hastalığı olan bireylerde renal fonksiyonlar ve kardiyovasküler hastalık risk biyobelirteçleri arasındaki ilişki
Relationship between renal function and cardiovascular disease risk biomarkers in individuals with diabetic kidney disease
  1. Tez No: 946102
  2. Yazar: AYŞEGÜL KARAOĞLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE PAŞAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Diyabetik Böbrek Hastalığı Olan Bireylerde Renal Fonksiyonlar ve Kardiyovasküler Hastalık Risk Biyobelirteçleri Arasındaki İlişki Amaç: Diyabetik Böbrek Hastalığı Olan Bireylerde Renal Fonksiyonlar ve Kardiyovasküler Hastalık Risk Biyobelirteçleri Arasındaki İlişkiyi incelediğimiz çalışmamızda, SGLT-2 inhibitörlerinin oksidatif stres, endotelyal disfonksiyon ve tübüler hasar gibi patofizyolojik süreçler üzerindeki etkilerini inceledik. Bu amaçla, inflamasyon, ox-LDL metabolizması ve vasküler bütünlük ile ilişkili biyobelirteçlerde meydana gelen değişimleri analiz ederek, SGLT-2 inhibitörlerinin diyabetik nefropati ve kardiyovasküler komplikasyonların önlenmesi ve yönetiminde sunduğu ek faydaları daha iyi anlamayı hedefledik. Bu doğrultuda, inflamasyon, ox-LDL metabolizması ve vasküler bütünlük ile ilişkili biyobelirteçlerde meydana gelen değişimleri analiz ederek, SGLT-2 inhibitörlerinin diyabetik nefropati ve kardiyovasküler komplikasyonların önlenmesi ve yönetiminde sunduğu ek faydaları daha iyi anlamayı hedefledik. Materyal ve Metod: Bu çalışmaya, Gazi Üniversitesi Hastanesi Nefroloji Polikliniği'nde SGLT-2 inhibitörleri ile tedavi edilen 100 hasta dahil edilmiştir. Hastalardan alınan kandan ayrılan, bazal ve kontrol serum örneklerinde ox-LDL, anti ox-LDL antikoru, sLOX-1, sTM, YKL-40, serum ve idrar üromodulin seviyeleri ELISA yöntemiyle analiz edilmiştir. Hastalardan eş zamanlı olarak toplanan idrar numunelerinde albümin, protein, kreatinin, miktarları ölçülmüş; albümin/kreatinin oranı ve protein/kreatinin oranı hesaplanmıştır. Hastaların ilaç kullanımı öncesinde ve sonrasında serumda glukoz, BUN, kreatinin, GFR, albümin, ürik asit, pro-BNP, lipoprotein a ve lipid profili değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda, SGLT-2 inhibitörü başlanan 100 diyabetik böbrek hastasının ilaç öncesi ve sonrası ölçümlerimizi değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
The Relationship Between Renal Functions and Cardiovascular Disease Risk Biomarkers in Individuals with Diabetic Kidney Disease Objective: In our study examining the relationship between renal functions and cardiovascular disease risk biomarkers in individuals with diabetic kidney disease, we investigated the effects of SGLT-2 inhibitors on pathophysiological processes such as oxidative stress, endothelial dysfunction, and tubular damage. For this purpose, we analyzed changes in biomarkers associated with inflammation, ox-LDL metabolism, and vascular integrity to better understand the additional benefits of SGLT-2 inhibitors in the prevention and management of diabetic nephropathy and cardiovascular complications. Methods and Materials: This study included 100 patients treated with SGLT-2 inhibitors at the Nephrology Outpatient Clinic of Gazi University Hospital. In basal and follow-up serum samples obtained from patient blood, ox-LDL, anti-oxLDL antibody, sLOX-1, sTM, YKL-40, and both serum and urinary uromodulin levels were analyzed using the ELISA method. Simultaneously collected urine samples were assessed for albumin, protein, and creatinine levels, and the albumin/creatinine and protein/creatinine ratios were calculated. Before and after SGLT-2 inhibitor treatment, serum glucose, BUN, creatinine, GFR, albumin, uric acid, pro-BNP, lipoprotein(a), and lipid profile were evaluated. The collected data were statistically analyzed.Results: In our study, we evaluated pre- and post-treatment measurements of 100 diabetic kidney disease patients who were initiated on SGLT-2 inhibitors.