Hypericum thymopsis boiss. (hypericaceae) üzerinde fitokimyasal ve biyoaktivite çalışmaları
This thesis titled 'phytochemical and bioactivity studies on hypericum thymopsis boiss. (hypericaceae)
- Tez No: 635513
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada, Sivas-Kangal-Gürün yakınından toplanan endemik Hypericum thymopsis Boiss'in (Hypericaeae) toprak üstü kısımlarından hazırlanan farklı polaritedeki ekstrelerin ve infüzyonun toplam fenolik madde ve toplam flavonoid içerikleri spektrofotometrik metotla, hiperisin, psödohiperisin ve ayrıca fenolik asitlerinin miktarları ters-faz YBSK- DAD ile belirlenmiştir. Ayrıca, ekstrelerin antioksidan aktivitesi DPPH• serbest radikal süpürücü etki, ABTS katyon radikali süpürücü etki, metal şelatlama ve redükleyici güç tayinleri ile, asetilkolinesteraz ve butirilkolinesteraz enzim inhibisyonu aktivite tayinleri ile, antimikrobiyal aktivite tayini broth dilüsyon yöntemi ile; sitotoksitite çalışmalar ise Caco-2 kolon kanseri ve 3T3 hücre hatlarında gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar Hypericum perforatum L. sonuçları ile karşılaştırılmıştır. YBSK ile H. thymopsis'in, H. perforatum'a kıyasla daha az miktarda hiperisin ve psödohiperisin; GK-KS/AID tekniği ile başlıca α-pinen, β-pinen, limonen gibi monoterpenler içerdiği tespit edilmiştir. En yüksek toplam fenolik madde ve toplam flavonoid miktarına sahip etil asetat ekstreleri, çalışılan diğer ekstrelerle karşılaştırıldığında, yüksek AChE enzim inhibisyonu, etil asetat ve %70 metanol ekstresi yüksek metal şelatlayıcı; %70 etanollü ekstresi yüksek serbest radikal süpürücü etki; metanol ekstresi ve infüzyonu yüksek redükleyici güç; sulu ekstresi yüksek ABTS radikal katyon renksizleştirici etki gösterdiği görülmüştür. Ayrıca etil asetat ve metanol ekstreleri çalışılan tüm suşlara karşı diğer ekstrelerden daha iyi aktivite gösterirken kloramfenikole göre belirgin antibakteriyel, Candida suşlarına karşıda yine belirgin antifungal aktivite göstermiştir. Ülkemiz endemik türlerinden biri olan H. thymopsis'in psödohiperisin içeriği ile anti-alzheimer, sitotoksik, antifungal ve antibakteriyel aktiviteleri ilk kez bu çalışmada sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was determined the amounts of hypericin, pseudohypericin and also phenolic acids by reversed- phase HPLC-DAD, the total phenolic and total flavonoid contents by the spectrophotometric method, of the different polarity extracts and infusions prepared from the aboveground parts of the endemic Hypericum thymopsis Boiss (Hypericaeae) collected near Sivas-Kangal-Gürün. In addition, it were carried out the antioxidant activity of extracts by DPPH• free radical scavenging effect, ABTS cation radical scavenging effect, metal chelation and reductive power determinations anti-alzheimer activities by acetylcholinesterase and butyrylcholinesterase enzyme inhibition activity determinations; antimicrobial activity by broth dilution method, cytotoxicity studies on Caco2 and 3T3 cell lines. The results were compared with Hypericum perforatum L. results. It has been determined that H. thymopsis contain less amount of hypericin and pseudohypericin compared to H. perforatum by the HPLC; volatile terpenes, α-pinene, β-pinene and limonene by the GC-MS/FID technique. Ethyl acetate extracts with the highest total phenolic substance and total flavonoid amount, compared to other extracts studied, while showing high AChE enzyme inhibition, ethyl acetate and %70 methanol extract; %70 ethanol extract high free radical scavenging effect; methanol extract and infusion high reduction power; the aqueous extract has been shown to have high ABTS radical cation decolorizing effect. In addition, while ethyl acetate and methanol extracts showed better activity against all strains studied than other extracts, it showed significant antibacterial activity compared to chloramphenicol and significant antifungal activity against Candida strains. Pseudohypericin content and anti-alzheimer, cytotoxic, antifungal and antibacterial activities of H. thymopsis, one of the endemic species of our country, were presented for the first time in this study.