Riskli bebeklere uygulanan aile işbirlikçi fizyoterapi ve rehabilitasyon programlarının etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of family collaborative physiotherapy and rehabilitation programs for high risk of infants
  1. Tez No: 635514
  2. Yazar: HATİCE ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ELBASAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı, yüksek Serebral Palsi (SP) riski taşıyan bebeklere uygulanan Nörogelişimsel Tedavi (NGT) temelli aile eğitimi ile doğal ortamda uygulanan rutin temelli aile işbirlikçi yaklaşımlı (AİY) fizyoterapi ve rehabilitasyon programlarının etkinliği incelemekti. Çalışmaya Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nden (YYBÜ) itibaren takip edilerek, düzeltilmiş 12. haftada tedaviye başlatılan 63 yüksek riskli bebek dahil edildi. Bebeklere (n=63) Prechtl'in GMs değerlendirmeleri, postterm düzeltilmiş 40±2 haftada Hammersmith Yenidoğan Nörolojik Muayene (HYNM) ve 2, 3 ve 6. ayda Hammersmith İnfant Nörolojik Muayene (HİNM), 3. ve 6. ayda Bayley-III Bebek ve Çocuk Gelişimi Değerlendirme Ölçeği yapıldı. Randomize kontrollü olarak 3 gruba ayrılan bebeklerden tedavi gruplarına; postterm 3.ay başlanarak, 8 hafta süresince farklı fizyoterapi ve rehabilitasyon programları uygulandı. Bebeklerin sosyodemografik özellikleri ve diğer risk faktörleri kaydedildi. Tüm grupların term yaş, 2, 3 ve 6. ay HINM skorları ve BAYLEY-III skorları karşılaştırıldığında, gruplar arasında term yaş ve 2. ay HINM skorlarında fark bulunmadı (p>0.05). Gruplar arasında 3 ve 6. ay HINM skorlarında anlamlı fark bulundu (p=0.012, p=0.015). Tüm grupların 3. ve 6. ay BAYLEY-III skorları karşılaştırıldığında, gruplar arasında 6.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effectiveness of Neurodevelopmental Therapy (NGT) -based family education and home and routine based family collaborative (AIY) physiotherapy and rehabilitation programs in infants at high risk of Cerebral Palsy (CP). 63 high-risk of infants who were included to program with the corrected age of 12th week, were followed up from the Neonatal Intensive Care Unit (NICU). Prechtl's GMs assessments for infants (n = 63), Hammersmith Neonatal Neurological Examination (HYNM) at postterm 40 ± 2 weeks, and Hammersmith Infant Neurological Examination (HINM) Bayley-III Infant and Toddler Development Assessment Scale was performed at the 3rd, 6th and 6th months. Infants were allocated into 3 groups by randomisation. Two different physiotherapy and rehabilitation programs were applied after post term age of 3th months for 8 weeks. Sociodemographic characteristics and other risk factors of infants were recorded. There was no difference between term, age, 2, 3 and 6th month HINM scores and BAYLEY-III scores between groups, term age and 2nd month HINM scores (p>0.05). There was a significant difference in HINM scores at 3 and 6 months between the groups (p=0.012, p=0.015). When the 3rd and 6th month BAYLEY-III scores of all groups were compared, a significant difference was found between the groups in terms of the 6th month Bayley-III scores. There was a significant difference in terms of HINM 6th month score, in favor of AI group compared to NGT (p=0.025) and control group (p=0.034).