Claude Debussy Keman ve Piyano Sonatı'nın incelenmesi
Analysis of Claude Debussy Violin and Piano Sonata
  1. Tez No: 767918
  2. Yazar: NİLAY SEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. ASLI ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Fransız besteci Claude Debussy, eserlerindeki yenilikler ile devrim yaratarak müzikte izlenimcilik akımının öncüsü olmuştur. 19. yüzyılda resim ve edebiyat dallarında görülen yeniliklerin etkileri bestecinin müzikal dilinin oluşmasında önemli rol oynamıştır. Gelenekten ayrılma olgusu, klasik armoni ve form yapısından uzaklaşarak biçimsel kaygı taşımadan renk ve tını faktörünü ön planda tutması, Debussy'nin eserlerinde en dikkat çeken özelliklerdendir. C. Debussy'nin Birinci Dünya Savaşı sırasında yazdığı“Keman ve Piyano Sonatı”keman repertuvarında önemli bir yere sahiptir. Konser ve sınav programlarında sıkça seslendirilen bu eserin Türkiye'de akademik çalışmalarda tek başına yer almamış olması bu çalışmanın konusunun seçimindeki en önemli etkendir. Çalışmanın birinci bölümünde bestecinin hayatına ve öncüsü olduğu izlenimci müziğin özelliklerine yer verilmiş, izlenimci ressam ve sembolist şairlerden söz edilmiş, bu akımların Debussy'nin müzikal kimliğine nasıl yön verdiğine değinilmiştir. İkinci bölümde bestecinin“Keman ve Piyano Sonatı”hakkında bilgi verilmiş ve eser yapısal olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise araştırmaya konu olan eserde kullanılan keman tekniklerine yönelik çalışma önerileri getirilmiştir. Metin çalışmasının, Debussy'nin müziğini araştıran ve eserlerini seslendiren sanatçı ve sanatçı adaylarına kaynak oluşturabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
French composer Claude Debussy became the pioneer of impressionism in music by revolutionizing his works with innovations. The effects of innovations in painting and literature in the 19th century played an important role in the formation of the composer's musical language. The most striking features of Debussy's works are breaking away from tradition, moving away from classical harmony and form structure and, keeping the color and timbre factor in the foreground without having formal concerns.“Violin and Piano Sonata”by C. Debussy written during the First World War, has an important place in the violin repertoire. The most important factor in the selection of the subject of this study is the fact that this piece, which is frequently performed in concerts and exam programs has not been took place in academic studies in Turkey. In the first part of the study, the life of the composer and the characteristics of the impressionist period, of which he was the pioneer, are given, impressionist painters and symbolist poets are explained and how the movements shape the musical identity of the composer is mentioned. In the second part, general information about Debussy's“Violin and Piano Sonata”is given and the work is structurally analyzed. In the third part, study suggestions were made for the violin techniques used in the work, which is the subject of the research.