Kurumsal yönetim ilkeleri ışığında halka açık anonim şirketlerin kamuyu aydınlatma yükümlülüğü ve Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)
Public disclosure obligation of public joint stock companies in the light of corporate governance principles, Public Disclosure Platform (PDP)
- Tez No: 635551
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHTİYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Kamuyu aydınlatma yükümlülüğünün ortaya çıkması ve günümüze kadar var olmasının temel nedeni yatırımcıların tasarruflarını en iyi şekilde değerlendirerek kâr elde etmek istemesidir. Yatırımcılar, tasarruflarını değerlendirmek için girdikleri sermaye piyasalarında tam bilginin sağlanmasını ve piyasadaki bütün işlemlerin muhataplara açıkça iletilmesini talep ederler. Bu talep, piyasadaki şirketlere, açıklama yapma yükümlülüğü getirmiş; tarihsel süreç içerisinde yaşanan ekonomik krizler ile şirket yönetimlerindeki yolsuzluklar kamuyu aydınlatma yükümlülüğünün doğmasına zemin hazırlamıştır. Bu kapsamda kamuyu aydınlatma yükümlülüğü, tüm dünyadaki sermaye piyasalarında vazgeçilmez bir ilke olarak kabul edilmiş; kurumsal yönetim ilkelerinden biri olan şeffaflık ilkesinin de mihenk taşı olma görevini üstlenmiştir. Günümüzde bu yükümlülük, şeffaflık ilkesiyle beraber; ortaklıkla ilgili bilgilerin doğru, eksiksiz ve zamanında yatırımcıya yalın bir şekilde iletilmesini sağlamış ve piyasaların değerini doğrudan etkilemiştir. Bu tezin amacı, kamuyu aydınlatma yükümlülüğünü mevzuat ve doktrin çerçevesinde inceleyerek bu yükümlülüğün piyasalara etkisini ortaya koymak ve kurumsal yönetim ilkeleri ile bağlantısını ele almaktır.
Özet (Çeviri)
The main reason for the public disclosure obligation and its existence to date is that investors want to make a profit by making the most of their savings. Investors demand that full information be provided in the capital market they enter to evaluate their savings, and that all transactions in the market are clearly communicated to all business partners. This demand obliged companies in the market to disclosure information to investors, and the economic crises experienced in the historical process and the corruption in company management paved the way for the public disclosure obligation. Therefore, the public disclosure obligation has been accepted as an indispensable principle in the capital markets of the world; it also served as the milestone of the principle of transparency, which is one of the principles of corporate governance. In present-day this obligation, together with the principle of transparency; ensured that information related to the partnership is delivered to the investor in a timely and complete manner, and directly affected the value of the markets. The aim of this thesis is to analyze the public disclosure obligation within the framework of legislation and doctrine, to reveal its effect on markets, and to discuss the link of the public disclosure obligation with principles of corporate governance.