Nucleus centralis cervicalis hücresel yapısı ve nörokimyasal içeriğinin araştırılması
Investigation of the cyto- and chemoarchitecture of the central cervical nucleus
  1. Tez No: 635554
  2. Yazar: ESRA CANDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLGÜN ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Nucleus centralis cervicalis (CeCv) insan ve diğer omurgalılarda üst servikal segmentlerde (C1-C4) bulunan ve lamina 10'un hemen lateralinde, lamina 7 içinde kesintisiz bir hücre sütunu oluşturan bir omurilik gri cevher nucleus'udur. Hayvan çalışmaları CeCv nöronlarının boyun kaslarından, eklemlerinden, semisirküler kanallardan afferentler alarak, kontralateral serebellum ve ipsi- ve kontralateral vestibular nucleus'lara projekte olduğunu göstermektedir. Bu tez çalışmasında insanda ilk kez CeCv'nin hücre mimarisi ve nörokimyasal içeriğinin detaylı olarak incelenmesi hedeflenmiştir. %10 formalinle fikse edilmiş omurilik dokusu segmentlere ayrılarak C1-C4 segmentleri kriyostatla 35 μm kalınlıkta kesit alındı. Nissl histokimyasal ve kalsitonin geni ile ilişkili peptid (CGRP), kolin asetiltransferaz (ChAT), L-glutamik asit dekarboksilaz 65/67 (GAD 65/67), kalbindin (Cb), kalretinin (Cr) immunohistokimyasal boyamaları yapılarak kesitler ışık mikroskobunda görüntülendi ve ImageJ programında analiz edildi. Nissl boyamalı kesitlerde CeCv nöronları C1-C4 segmentlerinde multipolar, ovoid, triangular, fusiform şekilde izlendi ve CeCv'nin ortalama yüzey alanı 286.113 μm2 olarak bulundu. CeCv nöronlarından en büyüğü 42,601x16,653 μm, en küçüğü ise 11,840x10,428 μm boyutlarında ölçüldü. Tüm C1-C4 omurilik segmentlerinde CGRP, ChAT, GAD65/67, Cb ve Cr immunoreaktif CeCv nöronları izlendi. ChAT immunoreaktif nöronlar çok yoğun bulunurken diğer nörontransmitterlere olan reaktivite yoğun olarak izlendi. İnsan omuriliğinde CeCv nöronlarının hücre mimarisi diğer türlerle benzerlik göstermektedir. Nörokimyasal özellikleri değerlendirildiğinde CeCv nöronlarında bu çalışma ile CGRP, ChAT, Cb ve Cr insanda ilk kez gösterilmiş ve türler arası farklıklar gözlenmiştir. GAD 65/67 immunoreaktivitesi ise literatürde ilk kez sadece insanda bu çalışma ile araştırılmış ve varlığı gösterilmiştir. Bu tez çalışmasının bulguları önemli bir preserebellar nucleus olan CeCv için literatüre önemli yeni veriler kazandırdığı düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Central cervical nucleus(CeCv) is spinal cord gray matter nucleus located in upper spinal cord segments(C1-C4) in human and other vertebrates, within the limits of lamina 7, adjacent to lamina 10 as a continuous column. Animal studies have shown that CeCv neurons receive afferents from neck muscles, joints, semicircular canals, and project to the contralateral cerebellum and ipsi-, contralateral vestibular nuclei. In this thesis, we aimed to reveal cyto- and chemoarchitecture of CeCv for the first time in human spinal cord. 10% formalin-fixed cord was divided into segments and C1-C4 segments were cut on cryostat thickness of 35μm. Nissl histochemical and CGRP, ChAT, GAD65/67, Cb, Cr immunohistochemical stainings were performed, and sections were imaged under light microscopy and analyzed with ImageJ program. CeCv neurons were multipolar, ovoid, triangular, fusiform in shape and average surface area of the CeCv was measured as 286.113μm2. The largest CeCv neurons were 42,601x16,653μm in size, and the smallest 11,840x10,428μm. In all C1-C4 segments, CGRP, ChAT, GAD65/67, Cb, Cr immunoreactivity was observed in CeCv neurons. ChAT immunoreactivity was observed in very high, CGRP, GAD65/67, Cb, Cr in high densities. The cytoarchitecture of the CeCv was observed as similar to other species. For chemoarchitecture, CGRP, ChAT, Cb, Cr immunoreactivities have been shown in this study for the first time and interspecies variability was observed. GAD65/67 was investigated only in the human CeCv with this study and immunoreactivity was found. We believe findings of this study will contribute to literature with detailed novel data for this important precerebellar nucleus.