Kontrollü olarak sirkadiyen ritmi bozulan sıçanların adipoz mezenkimal kök hücrelerinin özelliklerindeki potansiyel değişimlerin incelenmesi
The properties of adipose mesenchymal stem cells of rats whose circadian rhythm is i̇mpaired
- Tez No: 635559
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ESER ELÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Moleküler Tıp, Biology, Molecular Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Kök Hücre ve Yenileyici Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Canlıların fizyolojileri, metabolik aktiviteleri, davranış özellikleri ve hastalıkları biyolojik saatlerinde meydana gelen değişimlere bağlıdır. Bu biyolojik saatler içerisinde sirkadiyen saat ritmi tüm canlıların bulundukları ortama uyum sağlamak suretiyle hayatta kalmalarını temin eder. Sirkadiyen saat ritminde meydana gelen bozuklukların obeziteye neden olduğu bilinmektedir. Sunulan tez çalışmasında sirkadiyen ritmi kontrollü olarak değiştirilen wistar sıçanlardan elde edilen fiziksel verilerin değişimleri, bu sıçanlardan alınan kanların ve çıkarılan yağ dokularının incelenmesi amaçlanmıştır. Yapılan çalışmada erkek wistar sıçanların sirkadiyen saat ritmlerini değiştirmek için, günümüzde vardiyalı çalışan meslek gruplarının çalışma saatleri örnek alınarak aydınlık/karanlık döngüsü planlandı. Çalışmanın başında ortasında ve sonunda olmak üzere sıçanların fiziksel özellikleri ve kan değerlerindeki değişimler takip edildi. Döngü sonucu değişen biyolojik aktiviteler otomatik davranış haline geldiğinde sıçanlar sakrifiye edildi. Sıçanlardan adipoz doku ve organlar çıkarıldı ve tartıldı. Sıçanların adipoz dokusundan mezenkimal kök hücre elde etmek amacıyla hücre kültürü yapıldı. Sıçanların karaciğerlerinden alınan kesitler hematoksilen eosin boyasıyla boyandı. Çalımanın ilk, orta ve son günlerinde sıçanlardan alınan kanların hemogram ve biyokimyasal analizleri yapıldı. Elde edilen kanlardan mRNA izole edilerek cDNA sentezlendi ve kanda leptin varlığını göstermek için serumlardan SDS PAGE çalışıldı. Çalışma sonucunda sirkadiyen ritmi kontrollü olarak bozulan sıçanlarda kilo artışı ve buna bağlı olarak BMI değerlerinde değişiklik kaydedilmiştir. Sıçanlardan alınan kanlarda yapılan SDS PAGE analizinde bir obezite belirteci olan leptin proteinin varlığı saptanmıştır. Aydınlık/karanlık döngüsü en uzun olan sıçanlarda yani grup 2 ve grup 3'te karaciğerde makrovezikler ve mikroveziküler yağlanma yaygın olarak gözlenmiştir. Bu durum ALT ve ALP değerlerinin serumdaki yüksekliğini açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
The physiology, metabolic activities, behavioral characteristics and diseases of living things depend on changes in their biological clocks. Among these biological clocks, the circadian clock rhythm ensures that all living things survive by adapting to their environment. It is known that disorders occurring in the circadian clock rhythm cause obesity. In the presented thesis, it was aimed to investigate the changes of physical data obtained from wistar rats whose circadian rhythm was changed in a controlled manner, the blood taken from these rats and the extracted fat tissues. In this study, to change the circadian clock rhythms of male wistar rats, the light / dark cycle was planned based on the working hours of the occupational groups who work by shifts today. Physical properties and changes in blood values of the rats were followed at the beginning, at the mid and at the end of the study. Rats were sacrificed when biological activities changed as a result of the cycle became automatic behavior. Adipose tissue and organs were removed from the rats and weighed. Cell culture was performed to obtain mesenchymal stem cells from the adipose tissue of rats. Sections taken from the livers of rats were stained with hematoxylin eosin stain. In the first, middle and last days of the study, hemogram and biochemical analyzes of blood taken from rats were done.Through isolating mRNA from the bloods obtained cDNA was synthesized and SDS PAGE from serum was studied to demonstrate the presence of leptin in the blood.. As a result of the study, weight gain and accordingly changes in BMI values were recorded in rats whose circadian rhythm deteriorated in a controlled manner. The presence of leptin protein, as an obesity marker, was detected in SDS PAGE analysis performed in blood from rats. Macrovesicular lipoidosis is observed the livers of the rats which has the longest light/ dark cycle. This results are coherent with the blood biochemicals.