Modern dönem ve sonrasında heykel sanatında figür
Figure in sculpture art in the modern period and after
  1. Tez No: 635577
  2. Yazar: HANDE GÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. BURCU AYAN ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Modernizmin başladığı 19. yüzyılın ilk yarısından günümüze kadar ki süreçte heykel sanatında figürün yerini konu alan tezde, üç ana bölüm bulunmaktadır. Birinci bölümde heykel ve figürün genel tanımı ile bedenin dönemsel süreç içinde edindiği yere; ikinci bölümde Modernizmden başlayarak Postmodern dönemi de içine alan tarihsel süreçte heykel sanatında insan figürünün yaşanan gelişme, değişim ve dönüşümlerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise hızla gelişen sanayileşme, üretim, yenilenme ve toplum yapısının değişmesiyle heykel sanatında figüratif yapıtlar vermiş olan sanatçıların eserlerinde figürü kullanımları, yaşanan biçimsel ve içeriksel değişimler sonucunda farklı bakış açılarını figüre yansıtma biçimleri ve kişisel yaklaşımları üzerinden eserleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
There are three main chapters in the thesis about the place of the figure in the sculpture art in the period from the first half of the 19th century when modernism began. In the first part, the general definition of sculpture, figure and the place that the body acquired in the periodical process; in the second part, the development, changes and transformations of the human figure in the art of sculpture in the historical process starting from Modernism and including the Postmodern period are included. In the third part, the artists who have given figurative works in sculpture art with the rapidly developing industrialization, production, renewal and change of social structure, the use of figure in the works of art, the ways of reflecting different points of view to the figure as a result of the changes in the art and personal approaches are examined.