Comparison of safety performances of students, construction workers and engineers in virtual safety training: an evaluation of using students as surrogates
Sanal ortam tabanlı iş güvenliği eğitiminde öğrencilerin, inşaat işçilerinin ve mühendislerin performanslarının karşılaştırılması: öğrencilerin vekil olarak kullanılması
- Tez No: 635584
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA ÇOMU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Dünyada her yıl rapor edilen yüksek ölümlü ve ölümcül olmayan iş kazaları oranları göz önünde bulundurulduğunda inşaat güvenliği küresel bir sorun olarak kabul edilir. İnşaat güvenliği eğitimlerinin, bu yüksek oranları en aza indirmek için kullanılan en güçlü yöntemlerden biri olduğu ispatlanmıştır. Ancak mevcut inşaat güvenliği uygulamaları inşaat işçilerinin güvenlik bilincini ve bilgisini artırmak açısından yetersiz ve etkisizdir. Bu nedenle, inşaat güvenlik eğitimlerini ve uygulamalarını geliştirmek için daha etkili yaklaşımlar benimsenmelidir. Bu bağlamda sanal gerçeklik teknolojisi son zamanlarda birçok farklı eğitimde uygulanmış ve iş güvenliği açısından önemli katkılarda bulunmuştur. Bu tür eğitim araçlarının geliştirme aşamalarında, hedef grup inşaat işçisi veya mühendis olmasına rağmen, daha çok öğrenciler zaman, para ve yer hususları nedeniyle deney grupları olarak tercih edilmektedir. Bu tez, öğrencilerin inşaat işçileri ve mühendisler için sanal güvenlik eğitim araçlarının geliştirilmesinde vekil olarak kullanılmasının uygunluğunu araştırmayı amaçlamaktadır. Bu tezin amacına ulaşabilmek için, ilgili iş sağlığı ve güvenlik uygulamaları ile birlikte temel iskele kurulum aşamalarını kapsayan ve yeni geliştirilen V-SAFE v.2 eğitim aracı deneylerde kullanılmıştır. Bu bağlamda, geliştirilen bu aracın öğrenciler, inşaat işçileri ve mühendisler üzerindeki etkinliği de uygun şekilde değerlendirilmektedir. Son olarak, V-SAFE v.2'deki inşaat işçilerinin güvenlik performansları farklı geçmişleri de göz önünde bulundurularak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Construction safety is considered as a global concern with its high rates of fatal and non-fatal occupational accidents reported every year in the world. Construction safety trainings are proven to be one of the most powerful method to minimize these high rates. However, current safety implementations are found as insufficient and ineffective in terms of increasing the safety awareness and safety knowledge of construction workers. Therefore, more effective approaches should be adopted to enhance the safety trainings and implementations. In this regard, virtual reality has been recently applied in different kinds of safety trainings and has made significant contributions in terms of occupational safety. In the development stages of such training tools, although the target group is construction workers or engineers, students are mainly preferred as subject groups due to time, money and location considerations. This thesis aims to investigate the appropriateness of using students as surrogates for construction workers and for engineers in the development of virtual safety training tools. To be able to achieve the aim of the thesis, the newly developed V-SAFE v.2 training tool, which covers the basic scaffolding tasks coupled with relevant health and safety implementations, is adopted in the experiments. In this regard, the effectiveness of the tool on students, construction workers and engineers are also evaluated appropriately. Lastly, safety performances of the construction workers on V-SAFE v.2 are evaluated considering their diverse backgrounds.