14-16 yaş grubu çocuklara uygulanan 8 haftalık antrenmanın motor performans üzerine etkisinin incelenmesi
8 weeks applied to 14-16age group children investigation of the effect of training on motor performance
  1. Tez No: 635587
  2. Yazar: TUĞBA URCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜÇHAN İRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı, 14-16 yaş grubu çocuklara uygulanan sekiz haftalık antrenmanın çocukların motor performans düzeylerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya; Niğde ilinde spor yapan, tenis, voleybol ve basketbol branşlarında her hafta antrenman yapan ve herhangi bir antrenmana katılmayan sedanterlerden oluşan14-16 yaş aralığında olan 96 gönüllü kız çocuğu üzerinde yürütülmüştür. Çalışmadaki 3 farklı branş grubunda yer alan 69 grup katılımcısı haftada 3 gün olmak üzere, 8 haftalık antrenman programı uygulanmıştır. 27 kişilik sedanter grubuna ise antrenman uygulanmamıştır. Çocukların motor performans gelişimleri KTT Tenis Kondisyon Testi Prosedürü ile belirlenmiştir. Elde edilen verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Paired Samples) t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve anlamlı farklılığın hangi, grup lehine olduğunu belirlemek adına Post-hoc testlerinden Tukey testi kullanılmıştır. İstatistiksel analiz sonucunda, voleybol katılımcılarının ön test ve son test ölçümleri incelendiğinde sarkaç koşusu, üç adım Atlama, şınav, 45 sn sarkaç koşu testi, norm değerler toplamı ve Z değerinde ön ve son test karşılaştırmasında anlamlı fark tespit edilmiştir (P≤0,05). Bulunan anlamlı farklılığın son test değerlerinin lehine olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of 8 week trainings, which were applied tp the children from 14 to 16, on engine performance. This study is applied to 96 voluntary girls from the 14- to 16-year-old who attended the sedentary 14-16-year-old girl in the province of Niğde and who worked in the tennis, volleyball and basketball branches for a week. 8-week training program was applied to 69 subject group, 3 days a week in 3 different branches. No training was applied on the 27-person control group. Children's motor performance improvements were determined by the“Tennis Condition Test KTT Procedure”Descriptive statistics, Paired Samples) t-test, One-Way Variance Analysis (ANOVA) and Tukey test, one of the Post-hoc tests that isused to determine which significant difference was in favor of the group were applied in the study. As a result of statistical analysis, when pretest and posttest measurements of volleyball participants were examined, a significant difference was found in pendulum running, triple jump, push-ups, 45 sec pendulum running test, sum of norm values and Z and pretest and posttest comparison (P≤0.05). It was determined that the significant difference found was in favor of the post-test values.