Milli savunma işkolunda çalışma koşullarının analizi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı işyerleri örneği
Analysis of working conditions in national defense industry, samples of workplaces in Turkish Naval Forces
- Tez No: 63559
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Ülkenin savulması için çağdaş teknolojilerin takibi ve realizasyonu önemli bir görevdir. Bu görev içindeki faaliyetlerin sürdürülmesinde, kaliteli insan gücünün varlığı en önemli faktördür. Ülkemizde teknoloji artsa da, Milli Savunma Sanayii içinde insan gücü önemli bir yer tutmaktadır. Savunma sanayii, diğer iş kollarından çok farklı bir yapıdadır. Faaliyetlerinde hata kabul edilemez, çünkü ülkenin savunulması vazgeçilmezdir. Dolayısıyla, Silahlı Kuvvetlere ait işyerlerinde yapılan faaliyetler gizlilik dereceli olarak sürdürüldüğünden ve kapalı bir ekonomik yapıya sahip olduğundan, ekonomik sonuçlar ve çalışma koşullarına ait bilgilere sahip olmak sınırlıdır. Bu işkolundaki işçilerin istemleri, diğer işkollarında çalışanlarla aynıdır, örneğin, çalışma sürelerinin kısaltılması, iş güvencesinin sağlanması, izinler, ücret ve sosyal hakların artırılması işçilerin mücadele konulandır. Bu mücadele Türk Harb-İş ve TÜHİS sendikası arasında sürdürülmektedir. Sosyal adaletin sağlanmasında, en önemli göstergelerden olan ücretler işçilerin tatmin duygularını sağlamalı, insanca yaşanabilir hayat seviyesine imkan vermelidir. Ancak alınacak tüm tedbirlere rağmen işçilerin her zaman ücretleri yetersiz buldukları da gerçektir. Gelişen teknolojinin getirdiği imkanlar, çalışma hayatını kolaylaştırmakla beraber, işgüvencesinin sağlanmasında zorluklar yaratmaktadır. Milli Savunma işkolunda çalışanlar, işgüvencesi konusunda diğer sendikalı işçilere nazaran daha avantajlıdır. işçi sağlığı ve iş güvenliği, yönetime katılma, gelişme olanakları, iş ve çevresel koşulların düzenlenmesinde Milli Savunma işkolunda çalışanların, anket sonuçlarına göre yeterli seviyede memnun olduklarını söylemek mümkündür.Ancak, Milli Savunma İşkolunda grev ve lokavt, kanunlarca yasaklanmıştır. Ayrıca, işi yavaşlatma gibi eylemler de işkoluna zarar vereceğinden, bu tür faaliyetlere müsade edilmemektedir. Bu nedenle, işkolunda sendikal faaliyetler, diğer işkollarına göre daha yetersiz ve işçi sendikasının rolü kısıtlıdır. Bu çalışmada, Milli Savunma işkolu için geçerli olabilecek çalışma koşullarından ücretler, iş güvencesi, sendikal faaliyetler, işçi sağlığı ve iş güvenliği, yönetime katılma, gelişme olanaktan, iş düzenlemesi ve çevresel koşullar incelenmiş olup çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Milli Savunma Sanayinin tanımı ve kapsamı çerçevesinde savunma faaliyetleri ile işkolunda çalışanların faaliyetlerini gösterdikleri işyerleri ve çalışma koşullan ifade edilmiştir. Toplu pazarlıkta temel olan sendikaların gelişim çizgileri ve bugüne kadar oluşturulan kısıtlı sendikal mücadelenin önemli yanlarına değinilmiştir. İkinci bölümde, 13 ncü, 14 ncü ve 15 nci toplu iş sözleşmelerindeki koşullar değerlendirilerek ulaşılan sonuçlar mukayese edilmiştir. Üçüncü bölümde ise, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı işyerlerinde çalışan işçilere uygulanan anket sonuçlan analiz edilmiş, işkolunda çalışanların sosyal, siyasal, kültürel ve ekonomik durumları ve istekleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Realization and keeping up with contemporary technology is a crucial mission in national defense. The existence of quality workforce is an important factor in maintaining the activities towards this mission. The role of quality workforce still remains significant as technology grows with amazing velocity. The structure of defense industry is significantly different than other industries. Activities are less flexible in terms of errors due to the fact that national security is indispensable. Available information pertaining to economic indicators and working conditions is rather limited with respect to confidentiality of activities and the independence in use of funds of armed forces. The needs of employees in this industry are the same as the others. Typical arguments of these employees include, less working hours, maintaining job security, increasing wages and social rights. These arguments continue between Harb-iş and TÜHİS unions. Being the most important compensation factor of employees, wages should be at satisfactory levels providing reasonable wealth to its employees. However, despite ali the actions taken, employees still continue to find wages insufficient. Although advanced technology makes working environment easier, it creates difficulties in maintaining job security. Employees working for defense industry have more advantages than other unionised employees working for other industries in terms of job security.According to the survey results, it is possible to conclude that, in terms of health service, job security, participation in management, promotion opportunities and working environment arrangements, defense industry employees are sufficiently satisfied. However in defense industry, strikes and lock-outs are prohibited by law. In addition, since it damages the industry, actions such as slowing down the pace of work is also prohibited. Therefore the role of labor unions is limited and insufficient compared to other sectors. This study comprises issues such as wages, job security, collective bargaining, health issues, management participation, promotion opportunities, working environment arrangements and consists of three sections. The first section covers, within the framework of national defense industry, security activities, working environment and the workplaces of employees. Important matters are mentioned regarding collective bargaining with respect to unions and their development stages of their limited arguments. In the second section, the conditions of the 13*\ 14th-, and 15th collective agreements are evaluated and their outcomes are compared. The third section analysis the outcome of the survey results conducted on the employees of Navy Forces. This survey represents the social, political, cultural and economic conditions and needs of these employees.