Mechanisms for managing institutional pluralism: A research study in Turkey electrical energy sector
Kurumsal çoğulculuğun yönetimi için mekanizmalar: Türkiye elektrik enerjisi sektöründe bir araştırma
- Tez No: 635593
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, Türk elektrik enerjisi sektöründe 2001 sonrası alanda gelişen çoklu kurumsal mantıkların yönetiminde ne tür mekanizmaların kullanıldığını ortaya koyabilmek için yapılmıştır. Bu çalışmada Türkiye elektrik enerjisi sektöründe geliştiği görülen çevreci, kamu ve piyasacı kurumsal mantıkların hangi mekanizmalarla yönetildiği gösterilmiştir. Nitel araştırma yöntemlerinin kullanıldığı bu çalışmada Çukurova Bölgesinde yerleşik 2 firmadan toplanan verilerle araştırma sorusuna yanıt aranmıştır. Bu doğrultuda veriler toplanırken yüz yüze görüşmeler ve doküman incelemeleri yapılmıştır. Verilerin analiz edilmesiyle çoklu kurumsal manntıkların etkisi altındaki örgütlerin aşılama (grafting) (Purdy & Gray, 2009), melezleşme (hybridization) (Battilana & Lee, 2014), ve köprüleme (bridging) (Smets et al., 2015) mekanizmalarının kullanıldığı tespit edilmiştir. Özetle, belirli bir alanda kurumsal çoğulculuğa maruz kalan örgütlerin, bu karmaşayı yönetebilmek için farklı seviyelerde farklı mekanizmaları kullanabildikleri gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to reveal what kinds of mechanisms are used in the management of multiple institutional logics which have developed in the field after 2001 in Turkey electrical energy sector. In this study, especially, it was shown that how the environmental, public and market institutional logics are managed. In this study, where qualitative research methods were used, an answer to the research question was sought with the data collected from 2 companies in the Cukurova Region. Accordingly, face-to-face interviews and document examinations were conducted while collecting data. By analyzing the data, it has been determined that the organizations under the influence of multiple institutional logics use grafting (Purdy & Gray, 2009), hybridization (Battilana & Lee, 2014), and bridging (Smets et al., 2015) mechanisms.