Türk ve yabancı yazarların yazma eylemi üzerine görüş ve düşünceleri
The views and thoughts of Turkish and foreign writers on the writing action
  1. Tez No: 635619
  2. Yazar: RECEP ALİ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Yazmak, geçmişten günümüze bir düşünceyi ya da sözü, özel sembol ve biçimlerle önceden belirlenen kurallara göre anlatmaktır. Yazmak; bireyin duygu, bilgi ve farkındalıklarının iç denetime bağlı tutularak varoluşuna tanık aramak ve zamanında iz bırakmak amacıyla kullandığı bir vasıta; doğum öncesi dönemden başlayıp yaşam boyu bir süreç olan psikomotor bir kaydının oluşturulması kısaca hayatı anlamlı kılma çabası olarak da tanımlanabilir. Yazı, insanlık tarihi boyunca anlatıma dayalı çeşitli ihtiyaçların giderilmesi ve en temelde iletişim kurmak için başvurulan bir yöntem olmuştur. İnsan hayatının merkezine yerleşen yazı, adeta ortak bir miras haline gelerek evrensel boyutta her bireyin kullandığı bir araçtır. Yazma eylemiyle kafasındaki soruların cevaplarını arayan yazarlar başlarından geçen olayları anlatmaya başlamış; fabllar, destanlar ve masallar kaleme alarak seslerini sembolik bir düzen içerisinde duyurmaya çalışmışlardır.Bu araştırmada yazmak nedir, sorusu cevaplanarak yazıyı meydana getiren unsurların ne olduğu tespit edilmiş; yazma süreci yöntem ve teknikleri çözümlenerek yazma eylemi Türk ve yabancı yazarların görüş ve düşünceleri üzerinden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Writing is telling a thought or a word from past to present according to pre-determined rules with special symbols and forms. It is a tool that uses the individual's emotions, knowledge and awareness to seek witnesses and by keeping them subordinate to internal control leaves a mark over time; It creates a psychomotor record, which is a lifelong process starting from the prenatal period, and also can briefly be defined as an effort to make life meaningful.Throughout the history of humanity writing has been a method used to meet various narrative needs and communicate in the most basic way. Writing as a universally used tool at the center of human life, has became a common heritage that every individual uses in a universal dimension. The writers, who searched for the answers of the questions in their minds with the act of writing, started to explain the events that happened; they tried to make their voices in a symbolic order by writing fables, epics and fairy tales.In this research, the questions such as what is writing, and what are the elements that make up the writing, were answered, methods and techniques in writing process were analyzed, and the writing action was examined through the opinions and thoughts of Turkish and foreign authors.