Akdeniz ve Ege Bölgesi'nde kumar bağımlılığının psikolojik semptomlarla olan ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between gambling addiction and psychological symptoms in the Mediterranean and Aegean Regions of Turkey
  1. Tez No: 635640
  2. Yazar: BERNA BAYDİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada; bağımlılık, bağımlılığın bir türü olan kumar bağımlılığı, kumar bağımlılığının nedenleri, tanı kriterleri, kumarın bağımlılıkla olan ilişkisi, eşlik eden tanılar değerlendirilerek Akdeniz ve Ege Bölgesi'nde yaşayan ve çalışmaya gönüllülükle katılan bireylerde kumar bağımlığı ile psikolojik semptomlar arasındaki ilişki incelenmiştir. Türkiye Bağımlılık ve Ruh Sağlığı Haritası çalışmasında yer alan 9 demografik bölgelerden olan Akdeniz Bölgesi ve Ege Bölgesi'nde yaşayan ve 18-65 yaş arası gönüllü 6000 kişi bu çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Toplam örneklerim %50'si (n=3000) kadın ve %50'si (n=3000) erkektir. Yaş ortalaması kadınlarda 32,0 ve erkeklerde ortalama 32,2'dir. Verilerin toplanmasında demografik bilgilere dair soruların yer aldığı Sosyo demografik Bilgi Formu, Davranış Yükü Etiketleme Formu ve Kısa Semptom Envanteri (SCL-90-R) kullanılmıştır. Çalışmanın verileri SPSS-21 kullanarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde Tukey Tek Yönlü ANOVA Analizi ve Lineer Regresyon kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda anksiyete, depresyon, olumsuz benlik, somatizasyon ve hostilite alanlarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study literature review was made about addiction, gambling addiction, causes and diagnostic criteria of gambling addiction, comorbid diagnosis and the relationship between gambling addiction and psychological symptoms of individuals who were voluntarily participated in this study from Mediterranean and Aegean regions of Turkey was investigated. The sample of this study consists of 6000 participants (%50 women, %50 men) from the study of Addiction and Mental Health Map of Turkey who live in the Mediterranean and the Aegean region aged between 18-65 (µwomen=32.0; µmen=32.2). Participants were completed Socio-demographic Information Form, Behavior Load Labeling Form and Brief Symptom Inventory (SCL-90-R). The data was analyzed using SPSS-21. Tukey One-Way ANOVA Analysis and Linear Regression were used to analyze the data. The results of the study showed a statistically significant difference in anxiety, depression, negative self, somatization and hostility.