Bazı biyopreparatların domateste bakteriyel leke (Xanthomonas euvesicatoria) ve bakteriyel benek (Pseudomonas syringae pv. tomato) hastalık etmenlerine etkilerinin araştırılması
The investigation of the effects of some bioformulations against bacterial speck caused by Pseudomonas syringae pv. tomato and bacterial spot caused by Xanthomonas euvesicatoria on tomato plants
  1. Tez No: 635648
  2. Yazar: ALİ TAHA TOKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZAKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışmasında, örtü altı ve açıkta domates yetiştiriciliğinde önde gelen bakteriyel hastalıklardan domateste Bakteriyel Benek hastalığı (Pseudomonas syringae pv .tomato, Pst) ve domates ve biberde bakteriyel leke hastalığı (Xanthomonas euvesicatoria, Xev )'na neden olan etmenlerin önlenmesi amacıyla; bitki hastalıklarıyla biyolojik mücadele için önerilen bazı bakteri preparatlarının ve bitki gelişimini, verimini artırıcı etkileri bilinen (PGPR) bazı formulasyonların bu etmenlere etkisi ve kullanılma olasılığı yeşil aksam uygulamalarıyla in vivo koşullarında araştırılmıştır. Bu çalışmada ticari formulasyon şeklinde olan bazı yararlı bakteri preparatlarının domates bitkisinde patojen bakterilerin baskısına karşı etkisini aydınlatmak üzere; patojen inokulasyonundan önce ve sonra önerilen dozda ve önerilenin iki katı dozunda uygulanarak söz konusu hastalıklara etkisinin yanı sıra bitki gelişimine (kök ve yeşil aksam yaş ve kuru ağırlıkları) olan etkileri de araştırılmıştır. Böylece, çözümü güç olan 2 farklı bakteriyel patojene karşı ortak bir mücadele geliştirilme ve kaliteli verim elde etme olasılığı ortaya konmuştur. Sonuç olarak; hem Pst hem de Xev etmenlerine karşı, özellikle önerilen dozda yapılan uygulamalarında Pseudomonas fluorescens A506 ırkına ait biyolojik preparatın en başarılı olduğu, bunu Pantoea gglomerans C9/1'in izlediği görülmüştür. Bitki gelişimine etki konusunda Bacillius subtilis QST713'un patojen baskısı varlığında ve yokluğunda en etkili uygulama olduğu belirlenmiştir. Lactobacillus spp. Içeren formulasyonun ise patojen varlığında ve yokluğunda bitki gelişimine etki konusunda olumlu bir sonuç vermediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The leading bacterial disease factors in greenhouse and open field tomato cultivation are bacterial speck caused by Pseudomonas syringae pv .tomato, Pst and bacterial spot caused by Xanthomonas euvesicatoria, Xev in tomato. It is known that pathogens are rapidly resistant to copper preparations used for the prevention of these disease factors, and because they are carcinogenic, residue tolerance in tomato paste is zero and search for resistant varieties is not successful against all breeds of these pathogens. In this study; The effects of some bacterial preparations recommended for biological control against plant diseases and some formulations known to increase plant growth and yield (PGPR) on these factors and the possibility of their use have been investigated in climate room conditions with in vivo applications. Besides, to clarify the effect of some useful bacterial preparations in commercial formulation against the control of pathogenic bacteria in tomato plants; By applying before and after pathogen inoculation, the effects of the mentioned diseases as well as their effects on plant growth (fresh and dry weights of root and shoot tissues) were researched. Thus, the possibility of developing a common application against 2 different bacterial pathogens that are difficult to solve and obtaining high quality yield has been revealed. As a result; As a result; It was observed that the biological preparation of Pseudomonas fluorescens A506 race was the most successful, followed by Pantoea gglomerans C9 / 1 against both Pst and Xev factors. It has been determined that Bacillius subtilis QST713 is the most effective application in the presence and absence of pathogen pressure on the effect on plant growth. It was determined that the formulation containing Lactobacillus did not give a positive result on the effect on plant growth in the presence and absence of pathogens.