Bazı biyopreparatların domates bakteriyel kanser ve solgunluk hastalığı (clavibacter michiganensis subsp. michiganensis) üzerine etkileri
Effects of biological preparations on bacterial cancer and wilt (clavibacter michiganensis subsp. michiganensis) in tomato
  1. Tez No: 682578
  2. Yazar: NİHAT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ÖZGÖNEN ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez çalışmasında, saksı koşullarında bazı biyopreparatların (Mycosym, Symbion VAM, Endoroots, BM-Megaflu, Roa plus, gül posası kompostu ve karşılaştırma ilacı bakır) bitki gelişimi, domateste bakteriyel kanser ve solgunluk hastalığı etmeni Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis (Cmm), dayanıklılık parametrelerinden toplam fenolik bileşiklerin miktarı üzerine etkileri belirlenmiştir. Biyopreparatlardan kompost materyali yetiştirme ortamına karıştırılarak, mikorizal funguslar dikim yatağına, Roa plus ve BM-Megaflu dikimden hemen sonra kök civarına ve bakır ise koruyucu olarak uygulamıştır. Biyopreparatlar Cmm'in hastalık şiddetini ve nekroz boyunu sırasıyla %14,4-35,1 ve %41,5-52,1 oranlarında azaltmıştır. Roa plus ve BM-Megaflu bitki boyu ve gövde çapını kontrole kıyasla yüksek oranda arttırmıştır. Roa plus kök ve gövde yaş ve kuru ağırlıklarını arttırmada daha başarılı olmuştur. Hastalık inokulasyonu yapıldığı durumda bitki gelişim parametrelerinde belirli bir düzeyde azalma gözlense de sözkonusu preparatlar bitki gelişimini arttırmada aynı başarıyı göstermiştir. Endoroots, Mycosym ve Symbion VAM domates köklerinde sırasıyla %50,8, %60,6 ve % 65.2 oranlarında kolonize olmuşlardır. Hastalık inokulasyonu yapıldığı durumda kolonizasyon oranları belirli bir oranda düşüş gösterse de %40'ın üzerinde olmuştur. Toplam fenolik bileşiklerin miktarı, tüm uygulamalarda kontrole kıyasla artış göstermiştir. Sadece patojen uygulanan bitkilerde patojen stresi nedeniyle toplam fenolik birleşiklerin miktarında artış olmuştur. Ancak, biyopreparatların patojen ile kombinasyonlarında toplam fenolik bileşik miktarları daha da artış göstermiştir. Sonuç olarak biyopreparalar arasında Roa plus ve BM-Megaflu hastalık ve bitki gelişimi üzerine ümitvar sonuçlar vermiş ve hastalıkla mücadele programında destekleyici olarak kullanılabileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of some biopreparations (Mycosym, Symbion VAM, Endoroots, BM-Megaflu, Roa plus, rose marc compost, and standart bactericide copper) on plant development, cancer and wilt disease Clavibacter michiganensis subs. michiganensis (Cmm), amounts of total phenolic compounds as important resistance parameter were determined at the pot conditions. Of bioproducts, compost material was added to the growing medium; mycorrhizal fungi were applied to the planting bed; Roa plus and BM-Megaflu were applied around root immediately after the planting and copper was applied as protectant. The disease severity and necrosis length of Cmm were reduced by 14.4-35.1% and 41.5-52.1%, respectively. Roa plus and BM-Megaflu increased the plant height and stem diameter of plant compared to control. Roa plus was more successful in increasing fresh and dry weights of root and shoot of plant. Although a certain level of decrease in plant growth parameters was observed in case of disease inoculation, these preparations showed the same success in increasing plant growth. Endoroots, Mycosym and Symbion VAM were colonized in tomato roots at 50.8%, 60.6% and 65.2%, respectively. Although the disease was inoculated, the colonization was reduced at a certain rate but it was still over 40%. The total number of phenolic compounds has been increased in all applications. There has been an increase in the total amount of phenolic compounds due to pathogen stress only in pathogen applied plants However, the total amount of phenolic compounds in the combinations of biopreparates with the pathogen increased even more. As a result, Roa plus and BM-Megaflu were given in a way that it can be used as a supporter in the disease prevention program according to the results of the disease and the hopefull for the plants.