Evaluation of 3D printers accuracy in printing attachments of clear aligners
Üç boyutlu yazıcıların şeffaf plak ataşmanlarını baskı doğruluğunun değerlendirilmesi
  1. Tez No: 718472
  2. Yazar: AMMAR MOHAMMAD ISSA QAWASMI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHİME BURCU NUR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmanın amacı Stereolitografi (SLA) ve Dijital Işık İşleme (DLP) üç boyutlu (3B) yazıcı teknikleri ile oluşturulan farklı ataşman şekillerinin üç boyutlu üstüste çakıştırma analizi ile hacimsel değişim ölçümlerinin değerlendirilmesi ve karşılaştırılmasıdır. Yeditepe Dişhekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim dalında tedavi gören hastaların ağıziçi dijital tarama arşivinden randomize olarak ikisi seçilmiş ve Ortho Analyzer 3D arayüz programı (3Shape A/S, Kopenhag, Danimarka). kullanılarak işlenmiştir. Rhinoceros 3B arayüz programı 7 versiyon (Robert McNeel & Associates, Seattle, ABD) ile altı farklı şekile sahip ataşman tasarlanmış ve dijital modele dönüştürülerek kontrol grubu oluşturulmuştur. Dijital modeler iki farklı yazıcı (SLA ve DLP) kullanılarak basılmıştır. Modeller TRIOS ağıziçi tarayıcı (3Shape A/S, Kopenhag, Danimarka) ile taranmış ve her yazıcı için 4 dijital model seti (üst ve alt olmak üzere, n=8) elde edilmiştir. Her dijital model seti ataşman şekline göre altı alt gruba (çalışma gruplarına) ayrılmıştır. Ortalama RMS ortalaması olarak hacimsel değişimlerin ölçülebilmesi için Geomagic Control X arayüz programı (3B Sistemler, Güney Karolina, ABD) kullanılarak incelenen ataşmanlar kontrol grubu üzerine üstüste çakıştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate and compare the accuracy of different attachments' geometries printed by Stereolithography Apparatus (SLA) and Digital light processing (DLP) 3D printing techniques measuring volumetric changes using 3D superimposition analysis. Two Intraoral scans of patients treated at Yeditepe Dental Faculty and Hospital-Department of Orthodontics were selected randomly from the archive and were prepared using the Ortho Analyzer 3D software (3Shape A/S, Copenhagen, Denmark). Six attachments with different geometries were designed using Rhinoceros 3D Software version 7 (Robert McNeel & Associates, Seattle, USA), and were imported to the digital models to form the control group. The models were then printed using two different printers (SLA and DLP). Thereafter, the models were scanned with TRIOS intraoral scanner (3Shape, Copenhagen, Denmark) to result in two digital model sets (each upper and lower, total n=8) according to the printer's type. Each digital model set was divided into six subgroups (study groups) according to the shape of the attachments. The examined attachments were then superimposed to the control group using Geomagic Control X software (3D Systems, South Carolina, USA) to measure the volumetric changes by means of RMS mean.