Üretim satın almalarında yapay zeka ile bir uygulama; Türkiye'de çelik sektörü
An application with artificial intelligence in production purchases; Steel sector in Turkey
  1. Tez No: 635658
  2. Yazar: ONUR ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüzde her geçen gün bir çok alanda karşımıza farklı uygulamaları ile çıkan ve hayatımızı kolaylaştıran yapay zeka ve uygulamaları, satın alma süreçlerinin farklı alanlarında da kullanılmaktadır. Bir çok farklı yapay zeka yöntemi, tedarikçi değerlendirme ve seçimi, risk yönetimi, satın alma sistem performansı ölçümü ve fiyat müzakereleri gibi farklı satın alma süreçlerinde ki hız, etkinlik ve verimlilikleri yani toplam performansı arttırmada önemli yere sahiptir. Bu çalışmada; günümüz işletmelerinde ki üretim süreçleri, üretim endüstrisinde yer alan işletmelerin satın alma süreçleri ve bu süreçlerin mevcut durumu, dijital dönüşüm araçlarından biri olan yapay zeka kavramı ve yöntemleri hakkında teorik bilgiler verilmiş olup satın alma alanında ilgili litertür sunulmuştur. Uygulama kısmında ise bulanık mantık yapay zeka yöntemlerinden bulanık TOPSIS yöntemi kullanılarak bir çelik üretim işletmesinde ki satın alım için gerçekleştirilen uygulamaya yer verilmiştir. Uygulamanın sonucunun; satın alınacak ürüne ait birden fazla alım kriteri ve birbirine yakın bir çok alternatifin olduğu satrınalma probleminde nesnel ve kişiye bağlı seçim yerine en iyi alternatifi sunduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, artificial intelligence and its applications which are encountered in many fields with different applications and make our lives easier are also used in different areas of purchasing processes. Many different artificial intelligence methods have an important role in different purchasing processes such as supplier evaluation and selection, risk management, purchasing system performance measurement, and price negotiations in terms of speed, efficiency, and productivity. In this study, theoretical pieces of information are given about the production processes, purchasing processes of the business companies, artificial intelligence, and its methods. Also a literature review is given related to artificial intelligence studies done so far in purchasing processes. In the application section; a study is performed about a purchasing problem in a steel factory with a fuzzy TOPSIS method which is one of the fuzzy logic methods. As a result of the study, it is seen that the method presents the best alternative within different criteria and alternatives instead of a subjective and person dependent selection.