Hakkâri stellerinin plastik sanatlar açısından incelenmesi ve modern heykel denemeleri
Investigation of Hakkâri stel's in terms of plastic arts and modern sculpture trials
  1. Tez No: 635669
  2. Yazar: ILGAR AHMADOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER YAĞMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Güzel Sanatlar, Archeology, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yapılan bu çalışma da hem tarih hem de sanat ortak kapsamda kullanılmıştır. Arkeoloji tarih ve kökeni hakkında bilgi verirken, Sanat ise günümüzde neyi ifade ettiği ve günümüzde nasıl algılandığı konusunda bize yardımcı olmaktadır. Kelime anlamı olarak stel nedir ve ne için kullanılmıştır, stelin dağılımı örnekler eşliğinde verilmiştir. Tez çalışmamızda stellerin tarih sahnesine çıkması, Anadolu ve Türk dilli ülkeler olan Azerbaycan ve İran coğrafyalarında dağılımı, esas konu olarak ise Hakkâri stelleri seçilmiş olup plastik sanat öğeleri (form, biçim ve malzeme) açısından incelenmesi, konu edinmiştir. Tasarım ilke ve öğeleri nelerdir, Modernizm ilk olarak hangi zaman diliminde görülmekte örnekler eşliğinde anlatılmaktadır. Hakkâri stelleri, günümüz mezar çeşitleri ve modernizm bir arada kullanılarak heykel denemeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, both history and art were used in a common scope. While archeology provides information about its history and origin, Art helps us with what it means today and how it is perceived today. What is stele as a word meaning and what is it used for? The distribution of the stele is given with examples. In our thesis study, the steles' coming to the stage of history is found in the regions of Azerbaijan and Iran, which are the Anatolian and Turkish language countries, as the main subject. The principle of design and what are they, Modernism is explained simultaneously in which time period it is first seen. Hakkari steles, modern cemeteries and modernism.