Rafi'b.Muhammed b.İbrahim el-Huseyni el-Musevi el-Haseni el-Kirmani'nin İlmu'l-Beyan adlı risalesi'nin edisyon kritik çalışması
  1. Tez No: 63568
  2. Yazar: İCLAL ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Beyan ilmi hakkındaki bu tezin amacı, risalenin esas alınan nüshasıyla diğerlerini karşılaştırmak ve orijinal nüshaya en yakın olanı tesbit etmektir. İnanıyoruz ki, bu çalışma Arap Dili ve Belagati sahasına ait bir çok eserde geçen edebi sanatların anlaşılmasına yardımcı olacaktır. Beyan ile ilgili tüm temel bilgilerin derli toplu olarak bir eserde bulunması, bu çalışmanın önemini artıracaktır. Tez, bir giriş ve üç bölümden ibarettir. Girişte“Kaynak ve Araştırmalar”konusu, temel nitelikli ve talî nitelikli olmak üzere iki aşamada gözden geçirilmiştir. Birinci bölümde; beyân ilminin tarifi, konusu, amacı ve kısımlara ayrılması etraflıca misallerle işlenmiştir. Ayrıca ilmü'l-beyan hakkında yazılmış mühim eserler ve bu ilme emeği geçmiş önemli şahsiyetler incelenmiştir. İkinci bölümde, metin tahkiki yapılmıştır. Metinde geçen ayet ve hadislerin tahrici ve şiirlerin kaynaklarının tesbiti esas alınmıştır. Daha sonra üçüncü bölümde ise; bu bilgiler ışığında, orijinal olarak tesbit edilen metnin yazılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis, which is on ilm-i bayan, is to compare the treatise with the other treatises, and to establish the original one. We believe that, this study will help the understanding of literal arts which are being used in many works in the field of Arab language and Eloquence.In addition to this, due to the fact that this works includes much of the basic knowledge, its value will increase. The thesis consists of three chapters. In the introduction, sources and researchs will be examined. In the first chapter, the definition, subject-matter, aim and parts of ilm-i bayan will be put forth with many examples. Hovewer, it was examined important persons and the serious works written in the field of Arab Eloquence. In the second chapter, here, it was mainly taken into consideration the fixation of the sources of verses, hadiths, poems and sources which take place in the text. Then in the third chapter, it was aimed to write down the original text under the light of this knowledge.