Keratokonus tedavisinde Riboflavin'in girişimsel olmayan ('EPİ-ON') teknik ile korneaya taşınması için oküler ilaç taşıyıcı platformların tasarlanması ve in vitro-in vivo değerlendirilmesi
Design and in vitro - in vivo evaluation of ocular drug delivery platforms for the delivery of riboflavin by noninvasive ('EPİ-ON') technique in the treatment of keratoconus
  1. Tez No: 635690
  2. Yazar: EREN AYTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Keratokonus, ilerleyici özellikte ve etkin tedavinin sağlanamaması durumunda kornea nakli ile sonuçlanabilen bir göz hastalığıdır. Hastalığın tedavisi için klinikte en yaygın kullanılan yöntem korneal çapraz bağlama işlemidir. Ancak, riboflavinin kornea epitelinden geçememesi nedeniyle, bu işlemde ilk olarak göz üzerindeki epitel tabakası cerrahi işlem ile kazınarak uzaklaştırılmaktadır. Bu durum hastada birçok komplikasyonlara neden olmaktadır. Bu sorunun üstesinden gelmek için bu tez kapsamında epitel tabakasının kaldırılmasına ihtiyaç duymayan riboflavin (RB) ve riboflavin-5-fosfat sodyum (RT) içeren hidrofilik jel, nanoyapılı lipit taşıyıcı (NLT) ve RB ko-kristal formülasyonları geliştirilmiş ve in vitro, ex vivo ve in vivo olarak değerlendirilmiştir. Ex vivo ilaç geçiş çalışmalarında mannitol içeren ko-kristal formülasyonlarının ve pozitif yüklü RT içeren NLT formülasyonlarının daha yüksek ilaç geçişi sağladığı belirlenmiştir. Ex vivo kornea ilaç tutulumu çalışmalarında RB içeren NLT formülasyonlarının diğer gruplara üstünlük gösterdiği bulunmuştur. İn vivo çalışmalarda RB içeren formülasyonların RT içeren formülasyonlara oranla daha yüksek kornea ilaç konsantrasyonu sağladığı tespit edilmiştir. İn vivo biyomekanik çalışmalarda geliştirilen formülasyonlardan en ümit verici olanın RT ve Transcutol P içeren (THJ-TP) termosensitif jel formülasyonu olduğu tespit edilmiştir. Bu formülasyonun 15 dakikada bir uygulanmasına rağmen, her iki dakikada bir uygulanan ve“epi-on”(epitel kazınmadan) yönteme uygun olarak geliştirilmiş ticari preparat olan MedioCROSS TE'den istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha etkin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Keratoconus is an eye disease that is progressive and can result in corneal transplantation if effective treatment is not provided. The most commonly used method in the clinic for the treatment of the disease is the corneal cross-linking procedure. However, since riboflavin cannot pass through the corneal epithelium, in this procedure, the epithelial layer on the eye is first removed by surgical operation. This causes many complications in the patient. To overcome this problem, hydrogel, nanostructured lipid carrier (NLT) and co-crystal formulations containing riboflavin (RB) or riboflavin-5-phosphate sodium (RT) which do not need the removal of the epithelial layer, were developed and evaluated in vitro, ex vivo and in vivo. In ex vivo drug permeation studies, it was determined that co-crystal formulations containing mannitol and NLT formulations containing positively charged RT provide higher drug transition. In ex vivo corneal drug acumulation studies, NLT formulations containing RB were found to be superior to other groups. In vivo studies, it has been found that formulations containing RB provide higher corneal drug concentrations than formulations containing RT. It was found that the most promising formulation developed in in vivo biomechanical studies was the thermosensitive gel formulation containing RT and Transcutol P (THJ-TP). Although this formulation is applied every 15 minutes, it has been found that it is statistically significantly more effective than MedioCROSS TE, which is applied every two minutes and developed in accordance with the“epi-on”method (without epithelium scraping).