Elmalılı tefsirinde kader problemi
The Problem of Qadar in Elmalılı's commentary
- Tez No: 63571
- Danışmanlar: PROF. DR. AVNİ İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kelam ilminde, üzerinde en çok tartışma yapılan konulardan biri kader problemidir. Elmalılı, Hak Dini Kur'an Dili isimli tefsirinde kader problemine çözüm getirmek için Allah'ın ilim ve irade sıfatları üzerinde durmuştur. İlm-i ilahi herşeyi kapsamakla birlikte, malumun meydana gelmesini zorunlu hale getirmemektedir. İrade-i ilahi ise, biri hiçbir şarta bağlı olmaksızın; diğeri de özellikle insan iradesine bağlı olarak dolaylı olmak üzere iki şekilde tecelli etmektedir. İnsan, diğer varlıklardan farklı bir şekilde, irade sahibi olarak yaratılmıştır. Bu yüzden teklife muhatap olmuş; iradî fiiller alanında serbest bırakılmıştır. Bu alanda insan hür olup, ilahî irade insan iradesine bağlıdır. İnsanın sorumluluğu da buradan kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla insanın filleri ile ilgili olarak kader bir imkanlar sahası şeklinde anlaşılmalıdır. Bununla birlikte Allah, insanın her isteğini yerine getirmeyebilir. İnsanın konumu“emrun beyne emrayn (ne tam hür ne tam serbest)”dir. İnsan, üzerine düşen herşeyi yaptıktan sonra meydana gelebilecek hadiseler karşısında, metanetini kaybetmemesi açısından kadere inanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In the theology of Islam, one of the most discussed subjects is the problem of qadar(pre-determinatiori). Elmahh, in his book called“Hak Dini Kur'an Dili”has given much emphasis upon the attributions of knowledge (Urn) and will (irade) of God in order to bring a solution to this problem. Although divine knowledge includes every thing, that does not make necessary the known's (malum) creation. Divine will, on the other hand, manifests itself in two ways: directly, that is unconditional, and indirectly, especially in connection with the human will. Man, apart from other beings, was created as having will. Hence, he is obliged with religious obligations (taklit); and is free in the field of actions of will. In this field, man is free, and divine will is subjected to man's will. From this, man's responsibility stems. Thus, qadar in relation to man's actions, must be understood as the field of possibilities. However, God may not fulfill man's every wish. Man's status is between neither the complete freedom nor the complete independence (amrun bayn amrayri). Man, having fulfilled his obligations, must believe in #ad!ar without losing his consciousness in the incidents.