Hak Dini Kur'an Dili isimli tefsirinde Elmalılı'nın hadis tenkit yöntemi
Elmalılı and hadith criticism method
  1. Tez No: 608910
  2. Yazar: ALİ OSMAN BAŞAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TALAT SAKALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır, 1878 yılında Antalya'nın Elmalı ilçesinde dünyaya gelmiştir. 1942 yılında İstanbul'da vefat etmiştir. Çok küçük yaşlarda babasından ders almak suretinde eğitimine başlamış dayısı tarafından XX. Yüzyılın sonlarına doğru İstanbul'a eğitimi için getirilmiştir. Burada çeşitli alimlerden ders almıştır. Dinî ilimlerin yanı sıra fennî ilimleri öğrenmekten de geri durmamıştır. Çeşitli medreselerde İslam Hukuku üzerine dersler vermiştir. Çeşitli kitaplar telif etmiş, çok sayıda makaleler yazmıştır. Ama ona asıl ününü kazandıran Hak Dini Kur'an Dili isimli tefsiri olmuştur. Hem rivayet hem dirayet tefsirinin güzel bir örneği olan bu eser, çok sayıda hadisi içermektedir. Eserine aldığı bazı rivayetleri, çeşitli kriterlerle tenkit etmiştir. Bu büyük eserde mevcut olan mevzu' hadisler ise yok denecek kadar azdır. Elmalılı, eserine kendisinden önceki müfessirlerin aksine İsrailî rivayetleri de az denecek miktarda almıştır. Hem mevzu' hem İsrailî rivayetlere karşı olan tenkidi ve tavrı, İslam'ın temel kaynaklarına olan bağlılığını göstermektedir. Çelişkili görünen rivayetlerin arasını cem ve telif yoluyla birleştirmeye çalışmış, bazen de kararı okuyucuya bırakmıştır.
Özet (Çeviri)
Muhammed Hamdi Yazır was born in 1878 in Elmali town of Antalya and he passed away in 1942 in Istanbul. He started education at young age from his father than he was taken by his uncle to continue his study in Istanbul around 20th century. He got lessons from various scholars, rather than not only religious sciences he also learned positive sciences. He has lectured in many Madrasahs about Islamic Law and authored several books and many articles. However, the commentary that about Quran, which name is“Hak Dini Kur'an Dili”, made him known scholar. This commentary is an excellent example both narration and acumen commentary that contains large number of hadiths. He criticized some of the narrations with various criterion while very few hadiths were number presented in his great work. Elmali's work contains less Israeli narrative than other scholars, because his disapprobation and attitude about Israeli narrative showed that his commitment to primary source of Islam. He tried to combine contradictory narratives through common knowledge and compilation, also he sometimes left to make decision to the reader.