Financial analysis and bankruptcy prediction using Altman Z-Score Model: A case study of coastal hotel management companies in Turkey
Altman Z-Score Modeli ile iflas tahmini ve finansal analiz: Türkiye'de sahil otelciliği işletmeleri üzerine bir vaka analizi
- Tez No: 635713
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONAT BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Turizm, İşletme, Banking, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dünya üzerinde turizm sektörü ülke gelirleri açısından önemli bir sektör olarak dikkat çekmektedir. Dünya üzerinde turizm sektörünün gelişimi asırlık geçmişe dayansa da Türkiye'de turizm sektörü yeni yeni gelişmekte olan bir sektör olarak görülmektedir. 1980'lerden sonra turizm sektörü için yapılanma dönemi başlamış olup, artan gelir ve turist sayısı ile yıllar itibariyle önem arz eden ve ülkeye döviz geliri sağlayan en önemli sektörlerden biri haline gelmiştir. Turizm sektörü döviz geliri sağlaması açısından, Türkiye'nin cari açığına doğrudan etki etmekte olup, yıllar itibariyle önemi artan bir sektör konumuna gelmiştir. Ülke ekonomilerine doğrudan katkı sağlayan turizm sektörü için her yıl ilave yatırımlar yapılmakta olup, sağladığı istihdam ile de ülke ekonomilerinde doğrudan veya dolaylı olarak her yıl artan miktarlarda katkı sağlamaya devam etmektedir. Bu çalışmada, turizm sektörünün Türkiye'deki tarihsel gelişimi ve sektör yapısı hakkında genel bilgiler paylaşılmış olup, ayrıca turizm sektörünün dinamiklerinden biri olan sahil otelciliği konusunda faaliyet gösteren firmaların son 4 dönemdeki finansal rasyoları üzerinden kredi derecelendirmeleri ve yorumları yapılmıştır. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde turizm sektörünin genel yapısı, tarihsel gelişimi, otel işletmeciliği sektörünün genel analizi ve sektöre bakış açısı incelenmiştir. İkinci bölümde kredi derecelendirme üzerine genel bilgi paylaşılmış ve araştırma yapılacak modele ilişkin tanımlamalar paylaşılmıştır. Üçüncü bölümde ise, turizm sektöründe sahil otelciliği konusunda faaliyet gösteren firmalara ait rasyoların neler olduğu bilgisi paylaşılmış, çalışmada kullanılacak rasyoların genel tanıtımı yapılmış ve kredi derecelendirme metodlarından Altman Z-Score modeli ve korelasyon temelli geliştirilen değerlendirme ölçeği üzerinden finansal rasyolar kullanılarak yorumlamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The tourism sector in the world attracts attention as an important sector in terms of country incomes. Although it based on centuries-old history of the development of the world tourism sector, the tourism sector in Turkey is seen as a newly developing sector. The restructuring period for the tourism sector began after the 1980s and became one of the most important sectors providing foreign exchange income for Turkey with increasing income and number of tourists. The tourism sector in terms of providing foreign currency revenues, is a direct impact on the Turkey's current account deficit. The tourism sector has become increasingly important as a sector year by year. Additional investments are made every year for the tourism sector, which directly contributes to the national economies, and with the employment it provides, it continues to contribute in increasing amounts directly or indirectly in the national economies. In this study, the historical development of the tourism sector in Turkey, and general information about the industry structure is to be shared, as well as credit ratings out of financial ratios for the last four periods of the companies operating in the coast hotel management which is one of the dynamics of the tourism sector and comments will be made. The study consists of three main sections. In the first part, the general structure of the tourism sector, its historical development, the general analysis of the coast hotel management sector and the perspective of the sector will be examined. In the second part, general information on credit rating will be shared and information about credit rating models will be shared. In the third part, information on the ratios of the companies operating in the coastal hotel management sector in the tourism sector will be shared, financial ratios of companies will be utilized, and Altman Z-Score model and an evaluation scale developed based on correlation method will be used to analysis and criticize.