Bankalarda kredi tahsislerinde kullanılan mali analiz yöntemleri ve Türk Eximbank uygulaması
Financial analysis methods used in credit assignments in banks and Turk Eximbank application
- Tez No: 635714
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SULHİ ESKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Türkiye İhracat Kredi Bankası A.Ş.(Türk Eximbank)' nın finans sektörü içerisindeki kredi payı, sağlamış olduğu finansal kaynaklar ve alacak sigortası ile ülke ekonomisi için önemli katkılar sağlamaktadır. Türkiye' de ihracatın artırılması hedefiyle kurulmuş olan Türk Eximbank ihracat yapanlara minimum maliyetli finansman kaynağı sunmaktadır. Türkiye'de faaliyet gösteren bankalar kredi tahsis değerlendirme aşamasında işletmelerin kredibilitelerini ölçmek amacıyla uyguladıkları mali analiz yöntemleri ile kredi geri dönüşlerindeki riski en aza indirmeyi hedeflemektedirler. Kredi değerlendirme aşamasında sağlıklı finansal tabloların mali analiz yöntemleriyle değerlendirilmesi süreci Türk Eximbank tarafından da uygulanmaktadır. Türk Eximbank uygulaması uygulama detaylarında ve kullanılacak formlarda farklılıklar göstermektedir. Çalışmanın amacı; Türk Eximbank'ın işletmelere yapacağı ihracat kredi tahsislerinin değerlendirilmesinde mali analiz yöntemlerinin uygulanmasını gerçekleştirmektir. Çalışmanın yöntemi; literatür taraması ve sektörde uygulamadır. Türk Eximbank'ın yapacağı kredi tahsislerinin değerlendirilmesine örnek olacak şekil8d8e seramik sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin mali verileri baz alınarak örnek bir mali tahlil vaka çalışması yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda; Türk Eximbank'ın kredi değerlendirme aşamasında uyguladığı mali analiz yöntemlerinde işletmelerce sunulan mali tabloların baz alındığı bunun yeterli güven sağlamadığı mali tabloların doğruluğunun diğer resmi platformlardan da kontrol edilmesinin önemli olduğu, yapılan mali analizin analizi yapanın bilgi ve becerisine bırakıldığı bunun da kredi geri ödemelerinde risk yarattığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Türkiye İhracat Kredi Bankası A.Ş. (Turk Eximbank) contributes significantly to Turkey's economy with the share of loans in the financial sector, the financial resources it provides and the credit insurance services. Turk Eximbank, which was founded to support and increase the export volume in Turkey, offers minimum cost source of funding to exporting firms. Banks operating in Turkey target minimizing the risk arising from the reimbursement of the credit by applying financial analysis methods to measure the credibility of the customers at credit allocation phase. During the credit evaluation phase, the process of evaluating sound financial statements using financial analysis methods is implemented by Turk Eximbank as well. However, Turk Eximbank application differs in application details and forms to be used. The aim of the study; To realize the application of financial analysis methods in evaluating the export credit allocations that Turk Eximbank will make to businesses. The method of the study; literature review and application in the industry. An exemplary financial analysis study was carried out based on the financial data of an enterprise operating in the ceramics industry, as an example of the assessment of credit allocations to be made by Turk Eximbank. As a result of the study; It is understood that the financial analysis case methods applied by Turk Eximbank during the credit evaluation phase are based on the financial statements offered by the enterprises, this process solely is not reliable, it is important to check the accuracy of the financial statements from other official platforms, the analysis of the financial statements is left to the knowledge and skill of the analyst, and that poses a risk in loan repayments.