Matematik dersi dönüşüm geometrisi konusunda etkileşimli materyal geliştirilmesi ve değerlendirilmesi
Interactive material development and evaluation on mathematics lesson transformation geometry
- Tez No: 635712
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN KARAMETE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, görsel tasarım prensipleri göz önünde bulundurularak, çevrimiçi ve çevrimdışı ortamda çalışabilen, matematik dersi dönüşüm geometrisi konusu için sekizinci sınıf düzeyinde etkileşimli bir materyal geliştirilmesi ve geliştirilen materyale yönelik öğretmen ve öğrenci görüşlerinin belirlenmesidir. Materyal geliştirme sürecinde tasarım tabanlı araştırma yönteminin uygulama adımları temel alınmıştır. Matematik öğretmenleri ve alan uzmanları ile gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda problem ile materyalin konu alanı ve hedef kitlesi belirlenmiştir. Belirlenen konu alanı kazanımlarına yönelik görsel tasarım prensipleri kullanılarak planlanan etkinliklerin, içerik geliştirme ortamında tasarımları gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanması için uzman görüşleri doğrultusunda oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılmıştır. Uygulanmadan önce taslak materyal ile ilgili alanında uzman beş kişiden görüş alınmış ve gelen dönütlere göre gerekli düzeltmeler yapılmıştır. Bu düzeltmelerden sonra tasarım örneklem gruba uygulanmış ve gerekli düzeltmelerden sonra materyal son şeklini almıştır. Örneklem olarak 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında Türkiye'nin güneydoğusunda bulunan bir ilin ilçe merkezindeki bir ortaokulda öğrenim gören 23 sekizinci sınıf öğrencisi seçilmiştir. Katılımcılar, seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile veriler toplanmıştır. Ayrıca beş matematik öğretmeninin de materyali gözden geçirmeleri sağlanarak görüşleri alınmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmış olup analiz sürecinde Nvivo 11 programından yararlanılmıştır. Bulgularda geliştirilen materyalin genel olarak konu kazanımlarına uygun olduğu, materyaldeki etkileşimlerin konuyu öğrenmedeki etkisi hakkında konuyu anlaşır kıldığı, materyaldeki görsel ve seslerin uyumlu olduğu, konuların basitten karmaşığa doğru işlenerek öğrenmeyi kolaylaştırdığı sonuçları ortaya çıkmıştır. İki öğretmen ve dört öğrencinin materyaldeki sahne geçişlerinde meydana gelen takılmalardan dolayı materyali kullanırken zorluk çektiklerini belirtmeleri olumsuz durum olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop an interactive material at the eighth grade level for the mathematics lesson transformation geometry subject, which can work online and offline, considering the visual design principles, and to determine the opinions of teachers and students about the developed material. During the material development process, the application steps of the design-based research method were based on. As a result of interviews with mathematics teachers and field experts, the subject area and target audience of the material were determined. The activities which were planned using the visual design principles for the determined subject area gains were designed in the content development environment. Semi-structured interview forms which were created in line with expert opinions were used to collect data. Before the application, opinions of five experts who were professionals in the field of the draft material were taken and necessary corrections were made according to the feeedback. After these corrections, the design was applied to the sample group and after the necessary corrections, the material took its final shape. In the 2018-2019 academic year, a province of 23 eighth grade students studying in a secondary school in the district in the southeast of Turkey were selected as samples. Participants were selected by using non-random sampling methods by convenience sampling method. The data was collected with the semi-structured interview form. Additionally, five mathematics teachers were asked to review the material and their opinions were obtained. Content analysis method was used to analyze the data and Nvivo 11 software was used in the analysis process. Findings revealed that the developed material is generally suitable for subject acquisitions, the interactions in the material make the subject clear, the visuals and sounds in the material are compatible with each other and this material facilitates learning by processing the topics from simple to complex. It was determined as negative situation that two teachers and four students stated that they had difficulty in using the material due to the freezes that occurred during the stage transitions in the material.