Portre sanatında sembolizmin tinsellik açısından değerlendirilmesi
Evaluation of symbolism in portrait art in terms of spirituality
  1. Tez No: 931649
  2. Yazar: MERVE DAĞ ÖZDEMİRLER
  3. Danışmanlar: PROF. ALİ ASKER BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Sanat tarihi bir bütün olarak incelendiğinde farklı dini inançlar ve kültürler boyunca, insanların duyguları, düşünceleri ve hislerini resim sanatında semboller ve simgeler kullanarak ifade ettikleri görülmektedir. Tarihsel gelişmeler ve değişimlerle birlikte, sanatçılar ifadelerini güçlendirmek amacıyla biçimi bozmuş, ancak görünenin ötesindeki tin'i aktarabilmek için yalnızca biçime bağlı kalmamış, renk faktörünü ve dini, ruhsal simgeleri ön plana çıkarmışlardır. Sanatçılar, renklerin anlamları, boyaların uygulanış biçimleri ve kullandıkları tinsel öğelerle yaşanmışlıkları, duyguları ve düşünceleri, görünenin ötesinde bir üslupla yansıtmışlardır. Bu bağlamda sembolik ve tinsel öğeler içeren portreler ve bunları üreten sanatçıların eserleri, bulundukları dönem, akım ve çağın etkileri ile sanatçının kendine has anlayışı içinde anlamlandırılabilir ancak. Resim sanatında rengin ifade biçimi, tin ve sembolizmi nasıl yansıttığı Edmund Feldman'ın 'araştırıcı sanat eleştirisi' yöntemi esas alınarak incelenmiştir. Sembolizmin modern resim portrelerindeki yansımaları incelenmiş ve bu yansımaların çoğunlukla 'tinsellik' ile ilişkili olduğu görülmüştür. Ayrıca, tezi yapılandırma sürecinde 'resim değerlendirme ölçeği' kullanılarak yapılan analizlerin bilimsel bir temele dayandırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
When the history of art is examined as a whole, it is seen that across different religious beliefs and cultures, people express their emotions, thoughts and feelings by using symbols and icons in painting. With historical developments and changes, artists distorted the form in order to strengthen their expressions, but in order to convey the 'spirit' beyond the visible, they did not only stick to the form, but also highlighted the color factor and religious and spiritual symbols. Artists have reflected their experiences, emotions and thoughts in a style beyond the obvious, with the meanings of colors, the way they apply paints and the spiritual elements they use. In this context, portraits containing symbolic and spiritual elements and the works of the artists who produce them can only be interpreted within the influence of the period, movement and age they are in, and the artist's unique understanding. The form of expression of color in painting, how it reflects 'spirit' and 'symbolism', was examined based on Edmund Feldman's 'investigative art criticism' method. The reflections of symbolism in modern painting portraits have been examined and it has been seen that these reflections are mostly related to 'spirituality'. In addition, it is aimed to base the analyzes made using the 'picture evaluation scale' in the process of structuring the thesis on a scientific basis