Trade receivable policy, corporate value and cash holdings: Evidence from the United States
Ticari alacak politikası, firma değeri ve hazır değerler: Amerika Birleşik Devletleri bulgusu
  1. Tez No: 635719
  2. Yazar: GÜLDEHEN ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE UĞURLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tezin amacı firmaların ticari alacak politikalarının firma değerine ve hazır değerlere olan etkilerini incelemektir. Ticari alacak politikası ölçütü olarak ticari alacakların toplam aktif içindeki payı ve ticari alacakların kalitesini ölçen gösterge değişken kullanılmıştır. Atlanan değişkenler önyargısı ihtimaline karşın ticari alacak politikası ölçütü olan değişkenler tüm analizlerde endojen değişken olarak modellenmiştir. ABD borsalarında 2010-2016 yıllarında işlem gören 2,737 firmanın verisine dayanılarak yapılan analizlerde, ticari alacakların firma değeri üzerinde negatif ve doğrusal olmayan bir etki yarattığı sonucuna varılmıştır. Bu negatif etkinin düşük karlılıkla faaliyet gösteren firmalarda daha büyük çapta olduğunu göstermektedir. Yüksek karlılığı olan firmalarda ise bu etki istatistiki açıdan anlamlı değildir. Bu bulgular, kar marjını iyileştirmek için yeni müşteri edinerek ticari alacaklarını arttırma eğiliminde olan düşük karlı firmaların bunun bir sonucu olarak firma değerinde düşüş yaşadıklarını göstermektedir. Öte yandan, ticari alacak kalitesinin kötüleşmesi de firma değeri üzerinde olumsuz etki yaratmaktadır. Son olarak, ticari alacak kalitesinde kötüleşme olan firmaların daha fazla hazır değer bulundurduğu da ispatlanmıştır, ki bu bulgu hazır değerler literatüründeki önleyici güdü hipotezini destekler niteliktedir. Özetle, bu çalışma ile firma değerinin ticari alacakların toplam aktifler içindeki payının artışından ve ticari alacak kalitesindeki bozulmadan olumsuz etkilendiği ispatlanmıştır. Ticari alacak kalitesi bozulan firmaların daha fazla hazır değer bulundurma eğiliminde olduğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze the impact of trade receivable policy on corporate value and cash holdings of listed US firms. Trade receivable policy is proxied by share of trade receivables in total assets at firm level and an indicator variable that proxies the credit quality of trade receivables (TRQI). These variables are treated as endogenous variables to address omitted variables bias issue in all estimations. Based on a sample of 2,737 non-financial, non-utility firms that are listed in US for the time period from 2010 to 2016, we provide empirical evidence that level of investment in trade receivables has negative impact on corporate value and that this relationship is non-linear. Furthermore, the negative impact of investment in trade receivables is stronger and exists for firms with low profitability, whereas this impact is weaker and statistically insignificant for firms with high profitability. Therefore, the tendency of low-profitable firms to invest more in trade receivables, in an effort to improve their profit margins by acquiring new customers as documented by several related studies in trade credit literature, destroys corporate value. This thesis also provides empirical evidence regarding the impact of a worsening in TRQI on corporate value and cash holdings. The findings support our hypothesis that a deterioration in the credit quality of trade receivables leads to loss of corporate value. Moreover, as credit quality of trade receivables worsens firms tend to hold more cash, which is in line with the precautionary motive for holdings cash.