Visseral yağ doku disfonksiyonunu öngörmede visseral adipozite indeksi cut-off değerinin belirlenmesi
Determination of visceral adiposity index cut-off value in prediction of visceral adipose tissue dysfunction
  1. Tez No: 635727
  2. Yazar: HATİCE KILIÇ TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ALİ ERYILMAZ, UZMAN SELMA PEKGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Visseral adipozite indeksi, visseral yağ doku disfonksiyonunun güvenilir bir göstergesidir. Visseral yağ doku artışı, insülin direnci, dislipidemi, metabolik sendrom, tip 2 diabetes mellitus, hipertansiyon ve kardiyovasküler hastalıklar gibi kronik inflamatuar hastalıklardan sorumlu tutulmaktadır. Bu çalışmada belirli yaş aralıklarında metabolik sendrom, insülin direnci, tip 2 diabetes mellitus ve hipertansiyonu öngörmede visseral adipozite indeksi kesme noktalarının belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Konya Eğitim Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniğine ve 78 nolu Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran 18 yaş üstü 900 hasta ile yapıldı. Fizik muayene ve antropometrik ölçümler yapıldı. Gece açlığından sonra glukoz, insülin, trigliserid, HDL bakıldı. Metabolik sendrom tanısı için Yetişkin Tedavi Paneli III kriterleri kullanıldı. Hemostasis model assessment ve visseral adipozite indeksi düzeyleri hesaplandı. Verilerin analizinde SPSS 22.0 yazılımı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Visceral adiposity index is a reliable indicator of visceral adipose tissue dysfunction.Visceral adipose tissue increase is responsible for cronic inflammatory diseases such as insulin resistance, dyslipidemia, metabolic syndrome, type 2 diabetes mellitus, hypertension and cardiovascular diseases. In this study, it was objected to determine visceral adiposity index cut-off points for the prediction of metabolic syndrome, insulin resistance, type 2 diabetes mellitus and hypertension at specific age ranges. Material and Method: This research was conducted with 900 patients over the age of 18 who applied to University of Health Science Konya Training and Research Hospital Family Medicine Policlinic and Education Family Health Center-Numbered 78. Physical examination and anthropometric measurements were made. After night hunger glucose, insulin, triglyceride, HDL analysis were performed. Adult Treatment Panel 3 criteria were used for the diagnosis of the metabolic syndrome. Hemostasis model assessment (HOMA) and visceral adiposity index levels were calculated. SPSS 22.0 software was used to analyze data.