Ön çapraz bağ rekonstrüktif cerrahisinde hamstring tendonu otogrefti ve tibialis anterior allogrefti yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of the methods of hamstring tendon autografting and tibialis anterior allografting in the reconstructive surgery of anterior cruciate ligament
- Tez No: 491981
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDİİ ŞAFAK GÜNGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Hem allogreftler hem de otogreftler ön çapraz bağ (ÖÇB) cerrahisinde oldukça sık kullanılmakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır. Ancak konstrüksiyonun nasıl yapılması gerektiği, allogret ve otogreft yöntemlerinin birbirine üstünlükleri, avantajları ve dezavantajları konusu ise hala tartışmalıdır. Bu nedenle, bu çalışmamızda ÖÇB yaralanması nedeniyle allogreft ya da otogreft rekonstrüksiyonu yapılan erişkin hastaların preoperatif ve postoperatif sonuçlarının karşılaştırması ve mevcut literatür eşliğinde sonuçlarımızın tartışılması amaçlanmıştır. Bu çalışma kesitsel ve retrospektif olarak yürütülmüştür. ÖÇB yırtığı nedeniyle hamstring otogrefti veya tibialis anterior allogrefti yöntemleri ile rekonstrüksiyon yapılan hastaların cerrahi öncesi ve cerrahi sonrası 6. ay fonksiyonel parametreleri karşılaştırılmıştır. Değerlendirmede Lysholm diz skorlama ölçeği (LDSÖ) ve Tegner aktivite düzeyi ölçeği (TADÖ) kullanılmıştır. Çalışmamıza yaşları 19 ile 52 arasında değişen (ortalama toplama 32.74±7.82 yıl) toplam 121 hasta (100 erkek, 21 kadın) dahil edilmiştir. Ağrı ve boşalma hissi en sık görülen semptomlardı.
Özet (Çeviri)
Both allografts and autografts are frequently used in the reconstruction surgery of anterior cruciate ligament (ACL), and they showed satisfactory results. However, how should the construction be done, the advantages, advantages and disadvantages of the allografts and autografts are still controversial. Therefore, the aim of this study was to compare the preoperative and postoperative results of adult patients who underwent allograft or autograft reconstruction for ACL injuries and to discuss our results in the light of current literature. This study was designed as cross-sectional and retrospectively. Preoperative and postoperative functional parameters of patients who underwent anterior cruciate ligament reconstruction surgery with hamstring autograft and tibialis anterior allograft methods due to rupure were compared. Lysholm knee scoring scale (LKSS) and Tegner activity level scale (TALS) were used for the evaluation. A total of 121 patients (100 males, 21 females) with ages ranging from 19 to 52 years (mean age 32.74±7.82 years) were included. Pain and ''giving way'' phenomenon were the most common symptoms.