Kalp yetmezliği olan hastalara bakım veren aile üyelerine uygulanan eğitimin hastaların semptom yönetimi ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of training practiced for family members, who care for patients suffering from heart failure, on patients' symptom management and life quality
  1. Tez No: 635737
  2. Yazar: ESRA TÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN BEDÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Kalp yetmezliği olan hastalara bakım veren aile üyelerine uygulanan planlı eğitimin hastanın yaşam kalitesi ve semptomları üzerine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla planlanan tanımlayıcı çalışmada ön test son test karşılaştırmalı analitik model kullanılmıştır. Araştırma, Temmuz 2018- Haziran 2019 tarihleri arasında Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde yaşayan, Lokman Hekim Ankara Hastanesi kardiyoloji servisinde yatan, kalp yetmezliği tanısı almış 380 hasta ve 380 bakım verici ile yapılmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için etik kurul, kurum izni ve hasta ile bakım vericilerinden yazılı onam alınmıştır. Araştırmanın verileri ''Bakım vericilerin ve Hastaların Tanıtıcı Özelliklerine İlişkin Veri Toplama Formu'', ''Kalp Yetersizliği Öz Bakımına Bakım Veren Katkısı Ölçeği“, ”Memorial Semptom Değerlendirme Skalası- Kalp Yetmezliği“, ”Minnesota kalp yetmezliği ile Birlikte Yaşama Anketi" kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada yer alan hastalara ve bakım vericilerine ön test uygulanmış, sonrasında bakım vericilere eğitim verilmiştir. Eğitim iki hafta süreyle iki aşamadan oluşmuş ve birinci aşamada bakım vericilere kalp yetmezliği ve semptomları konusunda eğitim verilmiştir. İkinci görüşmede ise kalp yetmezliği semptom kontrolüne ilişkin eğitim verilmiştir. İkinci Eğitimin bitiminden hemen sonra bakım vericilere son test uygulanmıştır. Hastalara uygulanan son test ise; bakım vericilerin ikinci eğitimin bitiminden bir ay sonrasında hasta kontrole geldiğinde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the definitive study, which had been planned for assessing the effect of training practiced for family members caring for patients suffering from heart failure on patients' symptom management and life quality, the pre-test final-test comparative analytical model was used.The research was carried out with 380 patients diagnosed with heart failure and 380 caregivers staying at the cardiology service of Lokman Hekim Ankara Hospital and living within the borders of Ankara Metropolitan Municipality in July of 2018 to June of 2019. Ethics committee approval and written consent from the patients and caregivers were obtained for carrying out the research. The data of the research were gathered by using the ''Data Collection Form for the Identifying Characteristics of Caregivers and Patients'', ''Memorial Symptom Assessment Scale-Heart Failure (MSAS-HF)'', ''Minnesota Living with Heart Failure Questionnaire (MLHFQ), ''Caregiver Contribution To Self-Care Of Heart Failure Index (CC-SCHFI)''. Pre-tests had been performed on the patients and caregivers involved in the research and then; training was provided for caregivers. The training consisted of two stages during two weeks, and in the first stage, caregivers were trained on heart failure and its symptoms. At the second stage training was provided in the field of heart failure symptom control. Final-test was performed for caregivers just after the completion of second stage training. The final test performed on the patients when the patient came to the hospital for control one month later after the completion of the second training for the caregivers.