Çalışanların dijital teknolojiye ilişkin tutumlarının, uzaktan çalışma ve diğer esnek çalışma biçimlerine yönelik algılarına etkisinde yetenek yönetiminin düzenleyici rolü
Regulatory role of talent management in the effect of employee's attributes to digital technology on their perceptions of remote working and other flexible working types
- Tez No: 772363
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNEN İLKAR DÜNDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Küreselleşmenin etkisiyle birlikte iş dünyasında sürekliliğini devam ettirmek isteyen işletmeler dış şartlarda meydana gelen değişikliklere uyum sağlayabilmeli ve bu konuda değişime ve gelişime açık olmalıdır. Son yıllarda gerçekleşen değişimler işletme içerisinde insan kaynakları biriminin öneminin artmasını sağlamıştır. İnsan kaynakları departmanları, entegre yetenek yönetimi süreçleri ile işletmelerin gelişimine, sağlıklı büyümesine, stratejilerine ulaşmasına, sürdürülebilir politikalarla, temel yetenekleri olan çalışanlarına mutlu bir çalışma ortamı sağlamaya yönelik çalışmalar yürütmektedirler. Yeteneklerin doğru yönetilmesi, işetme içerisinde sürekliliği sağlayan, kar oranlarını arttıran bakış açılarından birisi olarak değerlendirilmektedir. Özellikle son yıllarda çok hızlanan dijital dönüşüm, çalışanlar boyutunda değerlendirildiğinde, çalışanların dijital teknolojiye ilişkin olumlu veya olumsuz tutumlarının etkilerini anlayabilmek ve ihtiyaç duyulan durumlarda düzenleyebilmek maksadı, insan kaynakları departmanlarının yeni yaklaşımlar ve yeni yöntemler geliştirmelerine teşvik edici olmuştur. Bu çalışmada, çalışanların dijital teknolojiye olan tutumlarının, uzaktan çalışma ve diğer esnek çalışma modellerine yönelik algılarına etkisinde, entegre yetenek yönetiminin düzenleyici rolü incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the effect of globalization, organizations that want to maintain their continuity in the business world should be able to adapt to changes in external conditions and be open to change and development their processes. Changes that have taken place in recent years have increased the importance of the human resources departments in the organizations. Human resources departments carry out activities aimed at the development of organizations, their healthy growth, reaching their strategies, and providing a happy working environment for their employees with basic skills, with sustainable policies, through integrated talent management processes. Management of talents is considered as one of the perspectives that ensure continuity within the organization and increase profit rates. When the digital transformation, which has accelerated especially in recent years, is evaluated in terms of employees, it has encouraged human resources departments to develop new approaches and new methods in order to understand the effects of positive or negative attitudes of employees towards this digital technology and to regulate them when needed. In this study, the moderator role of integrated talent management in the effect of employees' attitudes towards digital technology on their perceptions of the transition to remote working and other flexible working models was examined.