Farklı kanal dolgu maddelerinin sitotoksisitelerinin hücre kültürü yöntemi ile karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative evaluation of cytotoxicity of different root canal sealers by cell culture method
  1. Tez No: 635749
  2. Yazar: İKBAL SENA ÇELEBİ KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEHMİ RAİF ERİŞEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Endodontik tedavinin son aşaması olan kök kanallarının doldurulması esnasında kullanılan kök kanal dolgu patlarının periradiküler dokular ile biyouyumluluğu tedavinin başarısı açısından çok önemlidir. Çalışmanın amacı günümüzde kullanılan 5 farklı kök kanal dolgu patının (Sealapex, Apexit Plus, AH Plus, MTA-Fillapex, TotalFill BC Sealer) sitotoksisitelerini peridodontal ligament fibroblast hücrelerinde MTT ve TUNEL testleri kullanılarak karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Çalışmada hücre grubu olarak dental pulpa kök hücresinden farklılaştırılan insan periodontal ligament fibroblast hücresi kullanıldı. Kök kanal dolgu patları karıştırılıp sertleşmeleri için 24 saat bekletildikten sonra ekstrat eldesi için 24 saat kültür vasatında bekletildi. Her bir pattan elde edilen ekstratlar 1:0, 1:1, 1:2, 1:4 ve 1:8 oranlarında dilüe edildi. Kültür vasatı kontrol grubu olarak kullanıldı. Hücreler (1x10³) 96 gözlü ve 8 gözlü plaklara ekildi ve 48 saat 37°C'de inkübe edildi. Hücreler 24 saat ve 72 saat ekstrakta maruz bırakıldı. Hücre canlılığı ve hücre ölüm oranları MTT ve apoptoz oranları TUNEL ile değerlendirildi. İstatiksel analizler için Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanıldı. Tüm materyaller 72. saatlik temasta 24. Saate göre daha yüksek oranda sitotoksisite göstermiştir. Tüm gruplarda en yüksek sitotoksisiteyi AH Plus, sırasıyla MTA-Fillapex, Apexit Plus, Sealapex ve en düşük sitotoksisiteyi TotalFill BC Sealer göstermiştir. Sonuç olarak diğer patlara göre daha düşük sitotoksik potansiyele sahip olduğu belirlenen TotalFill BC Sealer yüksek derecede biyouyumlu bir materyal olarak kabul edilebilir.
Özet (Çeviri)
The sealers are used to obturate the root canals, during the final stage of endodontic treatment.The success of the biocompatibility releated to the treatment of root canal filling material with periradicular tissues is very important. The aim of this study is to compare the cytotoxic effect of 5 root canal sealers (Sealapex, Apexit Plus, AH Plus, MTA-Fillapex, TotalFill BC Sealer) on human periodontal ligament fibroblast. In the study, human periodontal ligament fibroblast cell differentiated from dental pulp stem cell was used. The sealers were mixed and allowed to be prepared for 24 hours. After setting for 24 h to obtain the extract, the sealers were covered with culture medium.The extract from root canal sealers were diluated to 1:0, 1:1, 1:2, 1:4, 1:8 ratios. Culture medium was used as the control group. Cells (1x10³) were seeded in each well of a 96-well and 8-well plates and incubated for 48 h at 37. Cells were than exposed to the extract medium for 24 h and 72 h. The viability of cell and death toll rates were assessed by MTT and rates of apoptosis by TUNEL. In all materials, the toxicity of the material is higher when the metarial is exposed to 72 h compared to 24h. In all groups, the highest cytotoxicity appears in AH Plus; MTA-Fillapex; Apexit Plus; Sealapex, respectively and the lowest cytotoxicity was observed in TotalFill BC Sealer. As a result it was considered that TotalFill BC Sealer had lowest cytotoxic potantial when compared to other sealers so it can be considered as biocompatible.