Bernard Lewis'in Soğuk Savaş Dönemi oryantalizmi üzerine etkileri
The effect of Bernard Lewis on Cold war orientalism
  1. Tez No: 635764
  2. Yazar: SİMAY ŞENDİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK SİNAN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tezde ünlü Orta Doğu tarihçisi Bernard Lewis'in Soğuk Savaş dönemi oryantalizmi üzerine etkileri incelenmiştir. Kapsamı esas olarak, coğrafi anlamda ABD'yle, zamansal olarak ise 1945-1991 yılları ile sınırlıdır. Yer yer, belirleyici bir siyasi ve kültürel olgu olarak günümüz oryantalizmine de değinilmiştir. Çalışma yöntemi olarak Lewis'in eserleri metin analizine tabi tutulmuştur. Metin analizi, eldeki metnin hem diğer metinlerle, hem de siyasi ve kültürel bağlamla ilişkisi çerçevesinde yapılmıştır. İlaveten, oryantalist söylemin yeniden üretilmesindeki rolü bakımından, Lewis'in siyasi duruşu, angajmanı ve ilişkileri, devlet, medya ve kamusal alandaki etkinliği de mercek altına alınmıştır. Bu çalışmada oryantalist söylem Foucault'cu anlamda kullanılmıştır. Söylemden kasıt basit bir şekilde metinler ve sözlerin bir araya gelmesiyle oluşan bir bütün değildir. Söylem salt bilgi de değildir ve kavramsallaştırılması hümanist gelenekten gelen bilgi-iktidar ayrımının reddine dayanır. Söylem bir bilgi-iktidar birlikteliğidir. Hem bilgi, hem iktidar üretir. Yanı sıra kurumlar, öznellikler, anlam dünyaları, hiyerarşiler de söylemin parçasıdır ve onun kapsamı içinde üretilirler. Bu anlamıyla oryantalist söylem günümüzde oldukça yaygın ve güçlüdür. Çalışmada günümüz ve soğuk savaş oryantalizmleri arasında sıkı bir bağ olduğu gösterilmiştir. İlki ikincisinin temelini ve alt yapısını oluşturmuştur. Aralarındaki sürekliliği sağlayan en önemli aktörlerden biri Bernard Lewis'dir. Lewis'in her iki dönem oryantalizminin üretiminde de önemli rolü olmuştur. Ayrıca çalışmada elde edilen bulgular ışığında, oryantalizmin soğuk savaş dönemi siyasi yapılanmasında da belirleyici olduğu ortaya koyulmuştur. Söz konusu dönemde siyasetin basitçe kapitalizm-komünizm kutuplarının oluşturduğu eksen üzerinde şekillenmediği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to analyze the effects of the famous historian Bernard Lewis on cold war orientalism. Geographically its scope is limited to the US and temporally it covers the period between 1945 and 1991. Occasionally it also talks about the contemporary orientalist discourse as a decisive cultural and political phenomenon. The primary method used is a text analysis of Lewis's works. Each of his work is analyzed in relation to other texts and the cultural and political context. Additionally, the thesis also focuses on Lewis's political stance, engagements and relations, as well as his significance in state and media, in order to fully uncover his role in the reproduction of the orientalist discourse. In this study the concept of discourse is used in the Foucauldian sense. What is meant by discourse is not a particular totality of texts, utterances and speeches. It is not a body of knowledge, nor is it rooted in the humanist divide and opposition betwen knowledge and power. Discourse is a unity of knowledge and power. It produces both knowledge and power. Moreover, institutions, subjectivities, meanings and hierarchies are part of and produced in discourse. Orientalism in this sense is quite pervasive and strong today. This study shows that there is a significant relation between contemporary and cold war orientalisms. The former laid down the basis and infrastructure upon which the latter developed. One of the most important actors who have played a significant role in securing the continuity between the discourses of two succeeding eras is Bernard Lewis. He played a significant role in the production of both of these discourses. In the light of evidence this study also tried to show that orientalist discourse was a decisive element in the making of politics in the cold war era. In other words, cold war politics was not simply and exclusively shaped along the polirized, capitalist-communist axis.