The nineteenth-century politics of autoethnography and nationalism in the novels of Morier and Morgan
Morier ve Morgan'ın romanlarında 19. yüzyıl otoetnografi ve milliyetçiliğinin siyaseti
- Tez No: 635763
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK DEMİRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma İngiliz yazar James Justinian Morier'in Ayesha, the Maid of Kars (1834) ve Anglo-İrlandalı yazar Lady Morgan'ın Woman, or Ida of Athens (1809) isimli 19. yüzyıl İngiliz romanlarında İngiliz ve Osmanlı İmparatorluğu bağlamlarında milliyet ve milli kimliği temsillerini araştırır. Milliyetçilik, sömürgecilik ve oryantalizme dair teorilerinin yanı sıra Frederic Jameson'un edebi teorisinden de yola çıkan bu tez, bu iki romanın İngiliz ve Osmanlı İmparatorluklarının milliyetine karşı takındığı karşılaştırmalı tutumlarından ortaya çıkan siyasal bilindışını incelemeyi amaçlamaktadır. Sırasıyla seyahat yazımı ve ulusal öykü türleriyle ilişkili olan Morier ve Morgan'ın romanları, 19. yüzyıl İngiliz otoetnografik literatürünün örnekleri olarak tanımlanmaktadır. Buna göre, sömürgeleştirilmiş ve oryantalize edilmiş Öteki'nin temsili, her iki romanda da İngiliz otoetnografisine ulaşmak için hayati bir araç olarak ortaya çıkmaktadır. İngiliz ve Osmanlı bağlamlarındaki sivil ve etnik milliyet tasvirleri arasında ayrım yaparak, romanların İngiliz İmparatorluğu'na sivil milliyetçilik ve Osmanlı İmparatorluğu'na etnik milliyetçilik tahsisinin bu romanların oryantalist ve sömürgeci siyasi bilinçdışılarını ortaya koyduğunu ileri sürmekteyim. Son olarak, her iki romanda bulunan milliyetin yakın analizinin milli kimlik kavramının modernist milliyetçilik anlayışında olduğu gibi sahiplenme ve performansa bağlı olarak sosyal bir yapı olarak ortaya çıkmaya zorladığı sonucuna da ulaşmaktayım.
Özet (Çeviri)
This study explores the representations of nationhood and national identity in the context of British and Ottoman Empires in two nineteenth century English novels, the English writer James Justinian Morier's Ayesha, the Maid of Kars (1834) and the Anglo-Irish writer Lady Morgan's Woman, or Ida of Athens (1809). Drawing from the theories of nationalism, colonialism, and orientalism as well as the literary theory of Frederic Jameson, this thesis aims to examine the political unconscious of these two novels emerging from their comparative attitude towards the nationhood of the British and Ottoman Empires. Being respectively related to the genres of travel writing and national tale, Morier and Morgan's novels are identified as examples of nineteenth-century British autoethnographic literature. Accordingly, the representing of a colonized and Orientalized Other emerges as a vital means for arriving at an English autoethnography in both novels. Differentiating between their depictions of civic and ethnic nationalism in British and Ottoman contexts, I argue that the novels' assignation of civic nationhood to the British Empire and ethnic nationhood to the Ottoman Empire bespeak their orientalist and colonialist political unconscious. Ultimately, I also find that the close study of nationality in both novels also forces the concept of national identity to emerge as a social construct as in the understanding of modernist nationalism, dependent on appropriation and performativity.