Yetişkin bireylerin bağırsak mikrobiyotasıyla ilişkili besinleri tüketim durumlarına bağlı olarak vücut kompozisyonu ve biyokimyasal parametrelerin incelenmesi
Examination of body composition and biochemical parameters depending on consumption status of foods associated with gut microbiota of adult individuals
- Tez No: 635781
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LALE SARİYE AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu araştırma, yetişkin bireylerde bağırsak mikrobiyotasıyla ilişkili besinleri tüketim durumlarının belirlenmesi ve bu tüketim durumuna bağlı olarak vücut kompozisyonu ve biyokimyasal parametrelerin incelenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırmaya Ankara Şehir Hastanesi Endokrin Polikliniği'ne başvuran 19-65 yaş aralığındaki 151 yetişkin birey dahil edilmiştir. Araştırmada bireylere ait genel bilgiler, antropometrik ölçümler, biyokimyasal parametreler, kan basınçları, beslenme alışkanlıkları, 24 saatlik hatırlatma, besin tüketim sıklığı, fermente ve prebiyotik içeren besinlerin tüketimleri alınmıştır. Katılımcıların 122'si kadın (%80.8), 29'u erkek (%19.2) olup yaş ortalamaları 39.9±12.2 yıldır. Fermente besinlerden olan yoğurt sık tüketilmekte (>3 kez/hafta) iken, kefir büyük ölçüde tüketilmemektedir (sırasıyla %72.8, %78.2). Prebiyotik içeren besinlerden yer elması, kereviz, enginar, tam buğday ekmeği, yulaf çoğunlukla tüketilmemektedir (>%53.6). Katılımcıların %92.1'inin enerji ayarlı toplam diyet lifi alımının yetersiz olduğu saptanmıştır. Yoğurt tüketim sıklığı farklı olan bireylerin antropometrik ölçüm, biyokimyasal parametre ve kan basıncı grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the consumption status of nutrients associated with gut microbiota in adult individuals and to examine body composition and biochemical parameters depending on this consumption status. One hundred and fifty one adults between ages of 19-65 who applied to the Endocrine Polyclinic of Ankara City Hospital participated in the research. In the study, general information about individuals, anthropometric measurements, biochemical parameters, blood pressures, nutritional habits, 24-hour recall, food consumption frequency, fermented and prebiotic-containing foods were taken. 122 of the participants are female (80.8%) and 29 are men (19.2%) and their mean age is 39.9±12.2 years. Yogurt, which is a fermented food, is consumed frequently (>3 times/week), kefir is not consumed to a large extent (72.8%, 78.2%, respectively). Jerusalem artichoke, celery, artichoke, whole wheat bread and oats are mostly not consumed (>53.6%). The energy adjusted total dietary fiber intake of 92.1% of the participants is insufficient. There was no statistically significant difference between anthropometric measurement, biochemical parameter and blood pressure groups of individuals with different yogurt consumption frequency (p>0.05).