Entrepreneurship ecosystem in Turkey and the studies to improve innovative entrepreneur
  1. Tez No: 635789
  2. Yazar: GÜLCAN KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZLI YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Türkiye'de girişimcilik ekosistemini inceleyerek üniversite öğrencileri ve üniversiteden on yıl içerisinde mezun olmuş gençlerin girişimcilik eğilimlerini ölçmek ve inovatif girişimciliği geliştirmek için ihtiyaç duydukları eğitimi hakkında öneride bulunmaktır. Araştırma süresince Türkiye'de ve Dünya'da girişimciliğin yaygınlaştırılmasına ve yenilikçi girişimciliğin geliştirimesine yönelik yapılan çalışmalar incelenmiştir. Araştırma boyunca, insanların yaşamında önemli bir dönem olan üniversite eğitiminin yenilikçi yönler geliştirmede etkili olduğu belirlenmiştir. Araştırma modelini oluştururken, bağımlı değişkenimiz olan girişimcilik eğilimi ile ilgili kaynak taramasında bahsedilen ispatlanmış çalışmalardan yararlanılmıştır. Kaynak taraması sonucunda iki ana değişken belirlenmiştir. Bunlar demografik faktörler ve sosyo-kültürel faktörlerdir. Sonrasında nitel analiz kullanılarak girişimcilerle derinlemesine mülakat yapılmıştır. Girişimcilere demografik yapıları, sosyo-kültürel yaouları ve start-upları hakkında toplam 13 soru sorulmuştur. Görüşmeler sırasında belirlenen etkenler ile araştırma modeli detaylandırılmıştır. Daha sonra anket çalışmasıyla istatiksel analiz metodları kullanılarak hedeflenen kitlenin girişimcilik eğilimleri ve değişkenler arasındaki ilişki ölçülmüştür. Anket Türkiye'de farklı illerde bulunan ve farklı disiplinlerde eğitim görmüş olan 303 kişi tarafından cevaplanmıştır. Bunun sonucunda girişimcilik eğilimi ve değişkenlerin etkisi incelenmiştir ve ihtiyaç duyulan girişimcilik eğitimi hakkında değerlendirilme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to examine the entrepreneurship ecosystem in Turkey and to make recommendations about needed training to develop innovative entrepreneurship for university students and youth who are graduated from the university in ten years. During the research, the dissemination of entrepreneurship in Turkey and in the world and the studies done for developing innovative entrepreneurship have been examined. Throughout the research, it was determined that university education, which is an important period in people's lives, is effective in developing innovative aspects. While creating the research model, the study has benefited from the surveys that mentioned in literature review which are proved hypotheses that are associated with the dependent variable. As a result of the literature review, two main variables were determined as demographic factors and socio-cultural factors. Then, using qualitative analysis, in-depth interviews were made with entrepreneurs. Entrepreneurs were asked a total of 13 questions about their demographic structure, socio-cultural experiences and start-ups. The research model was detailed with the factors determined during the interviews. Then, the survey study measured the entrepreneurial tendencies of the target audience and the variables between the variables using statistical analysis methods. Surveys in different provinces in Turkey and were answered by 303 people who had been trained in different disciplines. As a result of this, entrepreneurship tendency and the effects of variables were examined and an evaluation was made about the entrepreneurship training needed.