Girişimcilik ekosistemi dinamikleri ve önceliklendirilmesi
Entrepreneurship ecosystem dynamics and prioritization of dynamics
- Tez No: 722061
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEVAT ÖZARPA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Ülkelerin kalkınma modellerinin şekillenmesinde rol alan aktörlerden biri de girişimcilik ekosistemi ve dinamikleridir. Her ülkenin girişimcilik ekosistemi kendine has unsurları, gelişmişlik düzeyi, kültürel öğeler ve çeşitli bileşenlere bağlı olarak oluşmuş ve gelişme kaydetmeye çalışmıştır. Bu gelişmişlik düzeylerini ortaya koyan çeşitli çalışmalar bulunmaktadır. Dünyada en çok bilinen girişimcilik alanına dair bilgiler ve veriler sunan raporlama Küresel Girişimcilik Monitörüdür (GEM). Bu çalışmada, Türkiye'yi de kapsayacak şekilde GEM'in ortaya koyduğu veriler dikkatle incelenmiş, Küresel Girişimcilik ve Kalkınma Endeksi (GEI), Dünya Ekonomik Forumu (WEF), Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD), Startupgenome, OC&C Strategy Consultans, Avrupa Girişimcilik ve İnovasyon Endeksi (GII) ve GEM gibi birçok raporun kapsam ve sınırlılıkları göz önüne alınarak girişimcilik ekosistemi dinamiklerinin önem derecelerinin belirlenmesine ve sıralanmasına yönelik bir araştırma yapılması amaçlanmıştır. Çalışmada kaynak olarak kullanılan çeşitli endeks verileri ışığında girişimciliğin ülkemizde ki mevcut durumu ve gelişimi ortaya konulmuştur. Analitik Hiyerarşik Proses (AHP) yöntemiyle yapılan analiz ve değerlendirmeler ile sekiz dinamik / boyut ekseninde öncelikli dinamikler tespit edilmiştir. Ekosisteme dair kategorik bir modelleme ile hem mevcut durum ortaya konulmuş hem de iyileştirilebilir alanlar, sorun ve öneriler aktarılmaya çalışılmıştır. Analiz sonuçlarına göre girişimcilerin ürün veya hizmetlerini sunabileceği erişilebilir pazarların en yüksek değer olan %32'lik pay ile en önemli dinamik olduğu tespit edilmiştir. Beşerî sermaye kaynağı %17'lik bir değerlendirme puanı ile ikinci sırada, kültür %2'lik bir değerlendirme puanı ile önem dereceleri arasında son sırada yer almaktadır. Küresel endekslerin Türkiye raporları baz alınarak yapılan girişimcilik ekosistemi SWOT analizinde beşerî sermaye kaynakları ve girişimcilik potansiyeli güçlü yönlerdir. Bürokratik süreçler, destek programlarının uzun olması ve ihtiyaca odaklı yapılandırılmaması zayıf yönler olarak ön plana çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the actors that play a role in shaping the development models of countries is the entrepreneurship ecosystem and its dynamics. The entrepreneurship ecosystem of each country has been formed depending on its unique elements, level of development, cultural elements, and various components and has tried to develop. There are various studies that reveal these levels of development. The Global Entrepreneurship Monitor (GEM) is the reporting that provides information and data on the most well-known entrepreneurship field in the world. In this study, the data revealed by GEM, including Turkey, were carefully examined, Global Entrepreneurship and Development Index (GEI), World Economic Forum (WEF), Organization for Economic Cooperation and Development (OECD), Startupgenome, OC&C Strategy Consulting, Europe Considering the scope and limitations of many reports such as Entrepreneurship and Innovation (GII) and GEM, it is aimed to conduct research on determining and ranking the importance levels of entrepreneurial ecosystem dynamics. According to various index data used as a source in the study, the current situation and development of entrepreneurship in our country have been revealed. Priority dynamics were determined in eight dynamics/dimension axes with the analysis and evaluations made with the Analytical Hierarchy Process (AHP) method. With categorical modeling of the ecosystem, both the current situation has been revealed and the areas that can be improved, problems and suggestions have been tried to be conveyed. According to the analysis results, it has been determined that accessible markets, where entrepreneurs can offer their products or services, are the most critical dynamics with the highest value, 32%. The source of human capital ranks second with an evaluation score of 17%, and culture is in the last place in terms of importance with an evaluation score of 2%. Human capital resources and entrepreneurship potential are strengths in the SWOT analysis of the entrepreneurship ecosystem based on the Turkey reports of global indices. Bureaucratic processes, long support programs, and not being structured according to needs came to the fore as weaknesses.