Âşık şiirinde mekânlar üzerine bir araştırma
A research on spaces in âşık poetry
  1. Tez No: 635796
  2. Yazar: FATİH KULUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT BAHADIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Mekân kavramı daha çok mimari ve coğrafi bir terim olarak bilinse de edebiyatımızda şiir içerisinde ana yapıyı sağlayan unsurlardan biridir. Roman ve hikâye gibi türlerde mekân üzerine birçok araştırma mevcutken; mekân ile şiir ilişkisi açısından ele alınan araştırmaların sayısı günümüzde çok azdır. Halk şairleri yüzyıllardan beri gelen bir gelenekle bulundukları mekândan başka mekânlara seyahat halindedirler. Bu seyahat sırasında birçok dağ, göl, yayla, köy vb. mekâna da şahit olan halk şairleri bunlara şiirlerinde sıkça yer vermektedirler. Mekânsal kavramın bu denli bol olduğu bir alanda böyle bir çalışma yapılabileceği düşünülmüştür. Türk halk şiirinde mekânsal kavramların çeşitliliği ve yine bu kavramların işaret ettiği farklı anlamlar; tanımlarla, alınan şiir örnekleriyle ve gerekli açıklamalarla bu sözlükte ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although the concept of space is mostly known as an architectural and geographical term, it's one of the elements that provides the main structure in poetry in our literature. While there are many researches on space in genres such as novels and stories; The number of researches in the context of space and poetry is very low today. Folk poets have been traveling to other places from where they have been with a tradition that has been coming for centuries. During this trip, many mountain lakes, plateaus, villages, etc. folk poets, who also witnessed the place, frequently include them in their poems. We thought we could do such a study in a field where the spatial concept is so abundant. The variety of spatial concepts in Turkish folk poetry and also the different meanings that these concepts point to; It is tried to be handled in this dictionary with definitions, examples of poetry and necessary explanations.