Understanding play from children's perspectives: A phenomenological study
Çocukların gözünden oyunu anlamak: Fenomenolojik bir çalışma
  1. Tez No: 635808
  2. Yazar: HATİCE SAPMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE GÖL GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışma, çocukların bir kavram olarak oyunu nasıl tanımladıklarını incelemiştir. Katılımcıları, İstanbul'da bulunan bir üniversitedeki erken çocukluk birimindeki beş-altı yaşlarındaki sekiz çocuk oluşturmaktadır. Fenomenolojik desende kurgulanan bu çalışma, çocukların oyunu nasıl tanımladıklarını anlamayı hedeflemiştir. Bu tez çalışması, çocukların araştırmaya katılımını güçlendirmek ve yetişkin araştırmacı ile çocuklar arasındaki mesafeyi azaltmak için Mozaik Yaklaşım olarak bilinen yaklaşımdan uyarlanan çeşitli yaratıcı veri toplama yöntemlerini kullanmıştır. Bunlar görüşme niteliğinde olup a) araştırmacının çocuk oyununa ait gözlemleri, b) formel olmayan sohbetler, c) çocukların çizimleri ve d) çocukların yönettiği okul turları üzerinden sohbet etme şeklinde ilerlemiştir. Bu çalışma, yetişkinlerin oyuna dair anlayış ve anlamlarının ağırlıkta olduğu çocuk oyunu çalışmalarındaki alan yazındaki açıklığa katkıda bulunmaktadır. Çocukların beyanlarının tekrarlayarak analiz edilmesi sonucunda, çocukların oyun kavramları dört boyutta ele alınmıştır. Bunlar: oyuna dair güdülenme, oyunda duygular, oyun oynarken hayal gücü ve oyun için kaynaklar. Bulgular, oyunun hoşa giden bir deneyim olmakla birlikte olumsuz duyguların da deneyimlendiği bir ortam olduğunu ve çocukların oyunlarına dair güdülenmelerinin farkında olduklarını göstermektedir. Çocuklar yetişkinleri oyunda kaynak olarak kullanırken, nadir zamanlarda yetişkinlerle oynadıklarından bahsetmişlerdir. Oyun olarak adlandırsın ya da adlandırmasın, çocukların bireysel ya da kolektif olarak failliklerini uygulamak, gücü deneyimlemek ve oyuna dair motivasyonlarını gerçekleştirmek için alana, güven duygusuna, materyallere ve arkadaşlara ihtiyacı bulunmaktadır. Çalışmaya rehberlik eden yöntem bilgisi ve araçların kullanımı, yetişkinlere çocukların oyununu anlamalarında yardımcı olmakla birlikte yetişkinlerin oyundaki rolleri ve yerine dair bilgi de sağlayabilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined children's understanding of their play experiences. The participants were eight children aged five to six, all from a laboratory preschool of a university in Istanbul. Designed as a phenomenological study, the goal was to understand how children defined play. To enable children's participation and decrease the gap between the children and researcher, this study employed several creative tools inspired by the Mosaic Approach, namely, conversations stimulated by a) the researcher's observations of children, b) informal chit-chats with children, c) children's drawings, and d) child-led school tours. The study contributes to the gap in children's play studies that is dominated by adults' understandings and meanings. An iterative data analysis showed that children's conceptualizations of play can be examined across four dimensions: motivations for play, feelings in play, imagination while playing, and resources for play. The findings show that play is a pleasant experience that is nevertheless subject to unpleasant emotions, and that children are aware of their motivations for play. While adults are used as a resource for play, children rarely mentioned them as playmates. Whether they call it play or non-play, children need space, time, security, materials, and friends to exert their agencies and powers, and to fulfill their motivations for play individually and collectively. Use of the given methodology and tools of the study can help adults not only understand children's play but also inform them about their roles and place in child's play.