Iran and Saudi Arabia: The endless competition in the Middle East through proxy warfare
İran ve Suudi Arabistan: Vekalet savaşı ile Ortadoğu'da bitmeyen rekabet
- Tez No: 635810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM AŞKAR KARAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
İran ve Suudi Arabistan, Ortadoğu'da farklı özelliklere sahip olan bölgesel güçlerdir. İran İslam devriminden beri, her iki devlet de birbirlerini rakip olarak algılamaktadırlar. Onların dış politika uygulamaları, ilişkilerde yaşanan bazı iyileşmelere rağmen, karşılıklı rekabete ve şüpheye neden olmakta ve bu iki devleti birbirleriyle yüzleşmeye sevketmektedir. Bu iki devlet etkilerini kendi topraklarının ötesinde arttırmanın mümkün olduğunun oldukça farkındadırlar. Ortaya çıkan çatışmalar bir yandan taraflara diğerinin aleyhinde yararlanılabilecek avantajlar ve fırsatlar sunarken, diğer yandan, karşı tarafın suistimaline açık, güvenlik ve çıkar gibi birçok alanda dezavantajlara ve tehditlere yol açmaktadır. İki ülke çeşitli çatışma bölgelerinde vekalet savaşı stratejisini kullanarak birbirleri ile rekabet etmekte ve bölgede daha fazla istikrarsızlığa sebep olmaktadır. Bu bitmeyen rekabet, bölgedeki çeşitli aktörleri ve süreçleri etkilemekte olan oldukça önemli bir mesele olduğuna inanılmaktadır. Çalışmanın amacı, dolaylı müdahalenin sebeplerini açıklamak, vekilleri tespit etmek ve vekalet ilişkisinin temellerini açığa çıkarmak için vekalet savaşı stratejisini teorik çerçeve olarak kullanarak, bu rekabet üzerine tamamlayıcı bir analiz ortaya koymaktır. Bu tez, iki rakip devletin çatışan grupların savaşma kapasitelerini nasıl destekledikleri, güç dengesini nasıl değiştirdiklerini ve çatışma sürelerini nasıl uzattıklarının anlaşılmasına katkıda bulunmaktadır. Çalışma, vekillerin nasıl birer araç gibi hizmet ettiklerini ve bu iki devletin genel ve çatışma temelli amaçlarını elde etmelerine nasıl yardımcı olduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Iran and Saudi Arabia are regional powers in the Middle East having different characteristics. Since the Iranian Islamic revolution, both states have perceived each other as rival. Their foreign policy practices have caused rivalry and hesitation, and pushed these two states to confront each other, even there have been some improvements in relations. These two states have been quite aware of the possibility to increase their influence beyond their territories. On the one hand, emerged conflicts have offered both advantages and opportunities for them to benefit at the expense of the other, whereas on the other hand they have created disadvantages and challenges on many issues such as security and interest which can be abused by the other. They have competed with each other in different conflict zones through employing proxy warfare strategy and in return causing further instabilities in the region. This endless competition is believed to be a highly critical issue affecting various actors and processes in the region. This study aims to develop a complementary analysis on this competition by utilizing the proxy warfare strategy as the theoretical framework to explain reasons of indirect involvement, to reveal their proxies and to examine the bases of proxy relationship. This thesis contributes to an understanding regarding how both rivals have supported the combatting capacities of fighting groups, changed the balance of power and extended time of conflicts in the region. It presents how their proxies have served as tools and helped them to pursue their general and conflict-based aims.