English language teachers' professional experiences in the South-Eastern region of Turkey: Implications for administrators, teacher educators and policy makers
İngilizce öğretmenlerinin Türkiye'nin Güneydoğu Bölgesindeki mesleki tecrübeleri: İdareciler, öğretmen eğitmenleri ve politika belirleyiciler için çıkarımlar
- Tez No: 635811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bazı İngilizce öğretmenleri mesleki kariyerine kaynaksız ve yoksul bölgelerde başlasa da, özellikle Türkiye'de bir araştırma alanı olarak deneyimlerine yeterli önem verilmemektedir. Bu nitel çalışma, İngilizce öğretmenlerinin güneydoğu bölgesinde yaşadıkları endişeleri ve zorlukları araştırmaktadır. Katılımcılar, devlet okullarında farklı okul kademelerinde çalışan 9 İngilizce öğretmenidir. Veri toplama aracı olarak mülakat kullanılmış ve katılımcıların düşünceleri ile yorumları, Türkiye'nin güneydoğu bölgesinde bulunan Silopi'ye atandıktan sonra öğretmenlerin sosyolojik ve pedagojik olumsuz veya olumlu deneyimlerini ortaya koymuştur. Bulgular öğretmenlerin profesyonel gelişimlerini ve profesyonel kimliklerini nasıl algıladıklarını, öğretmenlerin nasıl bu zorlukları aştığını, ortaya koymaktadır. Sonuç bölümünde, yöneticiler, öğretmen eğitimcileri ve politika yapıcılar adına yararlı bilgiler sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although a number of English language teachers commence their professional career in under resourced and underprivileged regions, their experiences are not given adequate attention as an area of research, particularly in Turkey. This qualitative study investigates the concerns and challenges that English language teachers experience in the south eastern region. Participants are the nine novice English language teachers in different school grades in state schools. Interviews were used as data collection tool, and participants' reflections and comments revealed teachers' sociological and pedagogical negative or positive experiences after appointment to Şırnak in the south eastern region of Turkey. Findings of the study revealed how teachers overcome these challenges, how they perceive their professional development and their professional identity. Implications in the conclusion chapter have the potential to provide guidance to administrators, teacher educators and policy makers.