Development and evaluation of an ESP MOOC for personal trainers
Kişisel antrenörler için özel amaçlı ingilizce kitlesel açık çevrimiçi kursunun geliştirilmesi ve değerlendirilmesi
- Tez No: 1010422
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT CESUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Sports, English Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Kişisel antrenörlük alanı son yıllarda önemli bir büyüme göstermiş ve bu durum, fitness profesyonellerine yönelik erişilebilir ve yüksek kaliteli eğitime olan ihtiyacı artırmıştır. Bu çalışmanın amacı, kişisel antrenörlere yönelik İngilizce Özel Amaçlı Dil (ESP) kapsamında bir Kitlesel Açık Çevrimiçi Ders (MOOC) geliştirmek ve değerlendirmektir. Araştırma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada, ihtiyaç analizi kapsamında Türkiye'deki devlet üniversitelerinde sunulan antrenörlük eğitimi programlarının müfredatları ile Udemy platformunda yer alan çevrimiçi kişisel antrenörlük sertifika programlarının içerikleri analiz edilmiş ve ayrıca 38 kişisel antrenör ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bu analizler Microsoft Excel kullanılarak gerçekleştirilmiş ve alanda ihtiyaç duyulan mesleki İngilizce beceriler belirlenmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda 14 haftalık bir ESP MOOC geliştirilmiştir. İkinci aşamada ise geliştirilen kurs, programa katılan beş katılımcıdan elde edilen nitel verilerle değerlendirilmiştir. Değerlendirme süreci, katılımcılarla çevrimiçi video konferans yoluyla gerçekleştirilen görüşmeler aracılığıyla yürütülmüştür. Bulgular, kursun çevrimiçi ve esnek yapısı, mesleki İngilizceye odaklanması ve katılımcıların mesleki yeterliliklerine katkı sağlaması nedeniyle tercih edildiğini göstermektedir. İlk aşamada farklı veri kaynaklarının birlikte kullanılması, araştırmanın geçerlik ve güvenirliğini artırmıştır. Bu çalışma, ihtiyaç temelli ESP kurs tasarımının önemini vurgulamakta ve MOOC'ların kişisel antrenör eğitimini küresel ölçekte geliştirme ve standartlaştırma potansiyeline dikkat çekerek eğitimciler, fitness profesyonelleri ve politika yapıcılar için önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The field of personal training has experienced significant growth in recent years, creating a demand for accessible, high-quality education tailored to fitness professionals. This study aims to develop and evaluate an English for Specific Purposes (ESP) Massive Open Online Course (MOOC) tailored for personal trainers. The research was conducted in two phases. In the first phase, a needs analysis was carried out through the analysis of coaching education curricula offered by state universities in Türkiye and online personal trainer certification programs available on Udemy, as well as semi-structured interviews with 38 personal trainers. These analyses were conducted using Microsoft Excel and aimed to identify the professional English language needs required in the field. The findings from this phase informed the design and development of a 14-week ESP MOOC. In the second phase, the developed course was evaluated through qualitative data collected from five participants who completed the program. The evaluation was conducted via online video conference interviews to explore participants' experiences and perceptions of the course. The findings revealed that the course was preferred due to its flexible online format, its focus on profession-specific English content, and its contribution to participants' professional competence. The integration of multiple data sources in the first phase ensured the validity and credibility of the course design. This study provides important implications for educators, fitness professionals, and policymakers by emphasizing the value of needs-based ESP course design and the potential of MOOCs to enhance and standardize personal trainer education on a global scale.