Şirketlerde teklif süreçlerinin FRAM ve karar verme teknikleri kullanılarak kalite ve verimliliğinin artırılması
Increasing quality and efficiency of the proposal preparation process in companies by using FRAM and decision techniques
- Tez No: 635821
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÖZTÜRK, ÖĞR. GÖR. GÜLSÜM KÜBRA KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Sistem entegratör şirketleri, müşterilerinin ihtiyaçlarına Bilgi Teknolojisi (IT) çözümleri geliştiren tek ana yükleniciler konunumundaki şirketlerdir. Bu şirketler, müşterilerinin ihtiyaç duydukları çözümleri başarıyla sunmak için bir teklif verme sürecini takip eder. Bu nedenle, teklif verme sürecinin kalitesinin teklifin başarısı üzerinde etkisi vardır. Teklif verme süreci, geleneksel süreç analizi yaklaşımlarının ötesinde bir perspektif gerektiren dinamik ve insana bağlı özelliklere sahiptir. Fonksiyonel Rezonans Analiz Yöntemi (FRAM), geleneksel yaklaşımların sınırlamalarına yönelik olarak geliştirilmiştir. Bu çalışma, mevcut süreci analiz etmek için ve iyileştirici önerileri ortaya koymak için FRAM'i, bu önerilen iyleştirici aksiyonlara öncelik vermek için ise Zenginleştirme Değerlendirmesi için Tercih Sıralaması Organizasyon Yöntemi'ni (PROMETHEE) birlikte kullanmaktadır. Bu çalışmada FRAM uygulamasından elde edilen bulgular, ihale sürecinin göründüğünden daha karmaşık bir süreç olduğunu ortaya koydu. FRAM, ihale sürecine dahil olan faaliyetlerin etkileşimlerinin daha iyi anlaşılmasını sağladı ve sonuç olarak, risklerin daha derinlemesine analizini ve sürecin iyileştirilmesi için daha kapsamlı önerilerin yapılmasını kolaylaştırdı. PROMETHEE uygulamasının entegrasyonu, önerilen eylemlere ve dolayısıyla risk tedavi planlarına öncelik vererek kurumsal kaynakları yönetmek için yararlı olmuştur.
Özet (Çeviri)
System integrator companies are the single prime contractors to develop Information Technology (IT) solutions to the needs of their customers. Companies follow a bidding process to deliver those solutions successfully. Hence, the quality of the bidding process has an impact on the achievement of success. The bidding process has dynamic and human-dependent features, which require a perspective beyond traditional process analysis approaches. The Functional Resonance Analysis Method (FRAM) was developed to address the limitations of traditional approaches. This study uses FRAM in combination with the Preference Ranking Organisation Method for Enrichment of Evaluation (PROMETHEE) method to analyse the current process and to prioritise recommended actions for its improvement. In this study, the findings from the FRAM application revealed that the bidding process is a more complex process than how it seems. FRAM provided a better understanding of the interactions of the activities involved in the bidding process, and, in turn, it facilitated more in-depth analysis of risks and more comprehensive suggestions for the improvement of the process. The integration of the PROMETHEE application was useful to manage organisational resources by prioritising the recommended actions and so the risk treatment plans.